Kitap Önerileri  

Quantum Enigma

quantum enigmaFizikçilerin atomu anlamaya çalıştırırken geliştirdikleri bilimin en başarılı teorisi quantum mekaniğini, kitabın yazarları  Bruce Rosenblum ve Fred Kuttner fazla da teknik olmayan bir dille, teoriyi geliştirenler hakkında hikayeler ve anektodlarla anlatıyor.

Devamını oku...

Led Projeleri

Brillant led projectsBrillant Led Projects, hobi olarka ilgilenen ve deneysel çalışmalar yapanlar için 20 temel elektronik tasarımı adım adım sunuyor. Yaratıcı yanınızın ortaya çıkmasına izin verecek bu kitapta adım adım anlatılmış 20 tane proje bulacaksınız. Devamını oku...

   

Knocking on Heaven's Door

KnockingOnHeavensDoorFizik ve bilimsel düşünce evreni ve modern dünyayı nasıl aydınlatıyor

Time magazine’in dünyada en etkili 100 insan olarak saydığı bir isimden, hayatımızda bilimin yerini vurgulayan bir kitap.  Özellikle fizikteki son gelişmeler, evrenin nasıl oluştuğunu, geliştiğini ve

işleyişinde etkili güçleri, kısacası tüm evren anlayışımızı ciddi şekilde değiştirebilecek derecede önemli olabilir.  Knocking on Heaven’s Door tüm bu gelişmeleri bilimin önemini değinerek kolay anlaşılır şekilde özetliyor.

 

Bu anlatım için Lisa Randall’dan iyi bir isim bulmakta zor. En çok satanlar arasındaki Warped Passages‘ın da yazarı, hem parçacık fiziğinde hem de kosmoloji de yani hem bildiğimiz en küçük hem de en büyük cizimlerin fiziğinde uzman. Bu kitapta üzerinde durulması gereken bilimsel soruları nasıl seçtiğimizi ve nasıl cevaplamaya çalıştığımızı da anlatıyor. Riskin rolü, yaratıcılık, belirsizlik, güzellik, ve gerçeğin bilimsel düşüncedeki rolü üzerinde de duran Randall, farklı alanlarda önde gelen isimlerle de provokatif görüşmelerini de kitaba eklemiş. 

Randall, bugüne kadar yapılmış en büyük makina: Büyük Hadron Çarpıştırıcısının yani Fransa ve İsviçre sınırının altındaki devasa parçacık hızlandırıcısının da amacını ve içeriğinin yanı sıra, kosmolojide gündeme gelen karanlık madde deneylerini de anlatıyor.

Son yılların en sürükleyici bilim kitaplarından biri kısaca Knocking on Heaven’s Door . Gündemdeki en önemli bilimsel soruları açıklarken, onlara bulunacak cevapların kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bulmamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

HarperCollins; Eylül 2011
464 sayfa; ISBN 9780062096890

Share
Powered by Bullraider.com
   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.