Kitap Önerileri  

Mühendisler için Bilim

Science-for-engineersScience for Engineering mğhendislik öğrencileri için hazırlanmış bir kitap. Yazarı John Bird, teoriden ziyade örnekler üzerinde durmuş. Bu şekilde de kitap, öğrencilerin basit prensiplerden yola çıkarak mühendislik sistemlerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Devamını oku...

Yüzey Bilimi

Yüzey bilimi kimya veya fiziğin bir kolu olmaktan çıktı ve disiplinler arası önemli bir konu olarak gelişiyor. Özellikle nano-bilimdeki gelişmelere bağlı olarak gelişen bilgi seviyesi ile yüzey bilimi boyutunda katalizlerin kabiliyetleri daha iyi kontrol edilebiliyor.  

Kitap, özellikle öğrencilere kimyasal transformasyon ve yüzeyde gerekli yapıların oluşturulması konusunu anlatıyor.

Devamını oku...
   

Türkiye Güneşte en büyük ikinci pazar olacak

Turkiye gunes enerjisiAraştırma kuruluşu GTM Research tarafından yayınlanan bir çalışmada Türkiye'nin hızla gelişecek Orta Doğu ve Kuzey Afirka güneş enerjisi pazarında önemli bir konumda olacağı öngörüldü. 

Çalışmada 2017 yılına kadar toplam 10 GW'lık talebin oluşacağı pazarda esas büyümenin 2015 yılından itibaren başlayacağı ve bu tarihte bölgede yıllık 3.5 GW'lık bir talebin oluşacağı tahmininde bulunuluyor. Kuruluşa göre bu süreçte toplam talebin yüzde yetmişi Suudi Arabistan ve Türkiye pazarından gelecek iken Suudi arabistan GW seviyesinde pazar büyüklüğüne ulaşacak ilk ülke olacak. Türkiye ise Suudi Arabistan'ın ardından güneş enerjisinde bölgenin en büyük ikinci pazarı olacak.

Devamını oku...

Güneş enerjisinde teleskop aynaları

Güneş ışığını yoğunlaştırarak enerji elde etmek için Amerika’da teleskopik ayna kullanımı denendi. Arizona Üniversitesi’nde Prof. Roger Angel önderliğinde geliştirilen prototipte iki yüksek yansıtma özelliği olan kavisli 10 ft x 10 ft boyutunda ayna kullanıldı.

Güneş enerjisi üretmek için kullanılan aynalar termal jenerasyon için ışığın bir boru üzerine düşürülerek borudaki suyun ısıtılmasında kulllanılıyor. Bu tip aynalar silindirik şekle sahip. Mirror Lab’de ise aynayı yüksek hassasiyetle bir nokta veya çizgiyi odaklayarak şekillendiriyorlar. Amerikan Enerji Departmanı araştırmaya 1.5 m ABD$’ı hibe etmiş. Ayna üretme süreci maliyet-etkin

Devamını oku...

Isıyı Güce Dönüştürmek

MIT’den bir grup, fotonik kristal malzemelerin tungsten veya tantalum gibi metaller kullanarak yüksek ısıya dayanıklı versiyonlarınının geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Yeni malzeme 1200 0C’ye kadar artan yüksek sıcaklıkta çalışabilecek. Yüksek sıcaklığa dayanıklı fotonik kristaller, solar-termal dönüşüm veya solar-kimyasal dönüşüm ekipmanlarında, radyoizotop enerjili cihazlarda, hidrokarbonla çalışan jeneratörlerde veya güç santrallerinde, endüstriyel tesislerde atık ısıdan enerji elde etme süreçlerinde kullanılabilir.

Devamını oku...

   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.