Kitap Önerileri  

Bu Sizi daha Akıllı Yapacak

David Brooks’un ön sözüyle John Brockman’ın kitabı, “Bu Sizi Daha Akıllı Yapacak”  herkesin ufkunu açabilecek fikirlere değiniyor. “Herkesin kavrama kabiliyetini geliştirecek bilimsel kavramlar nelerdir?” kitabın konusu ve John Brockman’ın dünyanın en önemli düşünürlerine yönelttiği soru bu. Gelen cevaplar psikoloji, felsefe, ekonomi, fizik, sosyoloji ve daha pek çok alanın öncülerinden. Kitap en çok satanlar arasında.

Devamını oku...

Yeni Quantum Evreni

yeniquantumevreni1987 yılında basılan Quantum Evreni kitabının başarısından sonra quantum meakniği alanında pek çok yeni gelişme kaydedildi. Yeni Quantum Evreni, quantum fiziğinin temellerine güncel ve anlaşılması kolay bir giriş yapıyor ve günlük yaşamımızı nasıl etkilediğini anlatıyor. Devamını oku...

   

Türkiye Güneşte en büyük ikinci pazar olacak

Turkiye gunes enerjisiAraştırma kuruluşu GTM Research tarafından yayınlanan bir çalışmada Türkiye'nin hızla gelişecek Orta Doğu ve Kuzey Afirka güneş enerjisi pazarında önemli bir konumda olacağı öngörüldü. 

Çalışmada 2017 yılına kadar toplam 10 GW'lık talebin oluşacağı pazarda esas büyümenin 2015 yılından itibaren başlayacağı ve bu tarihte bölgede yıllık 3.5 GW'lık bir talebin oluşacağı tahmininde bulunuluyor. Kuruluşa göre bu süreçte toplam talebin yüzde yetmişi Suudi Arabistan ve Türkiye pazarından gelecek iken Suudi arabistan GW seviyesinde pazar büyüklüğüne ulaşacak ilk ülke olacak. Türkiye ise Suudi Arabistan'ın ardından güneş enerjisinde bölgenin en büyük ikinci pazarı olacak.

 

GTM Research tarafından hazırlanan çalışmada ayrıca, Türkiye'deki güneş enerjisi pazarının gelişmesinde uygun yenilenebilir enerji politikaları ve rüzgar enerjisi kurumlarından gelen deneyimlerin etkili olacağı değerlendirmesinde bulunuyor.  

Enerji politikaları vs güzel ama Türkiye bu teknolojiyi gene Avrupa'dan veya Amerika'dan satın alacak. Biz politika geliştirelim derken sektörün gelişmesi, ucuz enerji, vs. düzeyinin ötesine gidemiyoruz. geliştirmeyi planladığın sektörle ilgili teknolojinin  gelişmesi konusunda bir plan yapamadığımız sürece sürekli bir kaç adım geriden gidiyoruz. Onlar ise kaynağın yeterli olmadığı yerlerde bu kaynağın daha iyi olduğu ülkelere nasıl satarım diye düşünüp, teknolojiden kazanıyorlar. Plan dediğiniz asıl budur.

 

Referans: Enerji ve Çevre Dünyası dergisi, Ocak-Şubat 2013

Share
Powered by Bullraider.com
   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.