Kitap Önerileri  

Görünmeyeni Gözünüzde Canlandırma

Biyolojik sistemlerin mikroskopik yapısı fizyolojik özelliklerini anlamak için en önemli şeydir. Bu konu hakkında bildiklerimizin çoğu imaj oluşturma teknikleri ile ortaya kondu. Dolayısıyla 21. yüzyıl biyologları mikroskobik görüntüleme tekniklerini bilmek zorundalar. Bu kitap da okuyucusunu bu tekniklerin pek çoğu ile araştırmalarında kullanmaya yetecek düzeyde 

Devamını oku...

Süpergravite

supergravitySüpergravite, string teorisi ile birlikte teorik fizikteki en önemli gelişmeler arasında. Bu alanda çalışan tanınmış iki kişi tarafından yazılan kitap, Minkowski’nin uzay zamanı göreceli alan teorisi ile başlayıp, diferansiyel geometri ve gravitenin ilgili kısımlarına değindikten sonra temel supergravite teorileri (D=4 ve D=11) ile devam ediyor.  Devamını oku...

   

Mühendisler ile Yaşam

Aşağıda Sn. Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş'ın e-mail ile dolaşıma verdiği eski bir tercümesinden alıntı veriyoruz. Yazı Amerika'daki The Philadelphia Inquirer isimli gazetesinin köşe yazarı Ann Landers'ın konu ettiği, mühendisler ile birlikte veya yakın şekilde yaşayan kişilerin mühendisler ile yaşamın nasıl olduğunu, kendisine gelen okur mektupları ile aktarıyor. 

Orası Amerika olmasına rağmen, bende Sn. Sarıtaş gibi, yazının kendimi yansıttığını düşündüm. Sizler ne dersiniz, Türkiye'de mühendisler ile yaşam hakikaten buna uyuyor mu ?

 İşte Ann Landers'a gelen okur mektuplarının bir kısmı:

Houston'dan yazan bayan (eş) : Ömrümde ilk defa bir köşe yazarına mektup yazıyorum. Yazınızda sorduğunuz, "Mühendisler farklı mıdır" sorusuna "KESİNLİKLE" diye cevap veriyorum. Babam, amcam ve 3 erkek kardeşim mühendis. Mühendisler farklı yetiştiriliyor. Mühendisler mantıklı, dakik ve çok iyi problem çözücüdürler, ancak insan unsuru hakkında çok az şey bilirler. Mühendis eşim hayat arkadaşı olarak çok iyidir, ancak iş duygularını açıklamaya gelince ona ancak 10 üzerinden 4 verebilirim.

Arizona : Mühendisler farklıdır. MIT mezunu olan bir kocam, yeni aldığım eteğimin sırt kısmının 5 milimetre kısa olduğunu ilk bakışında söyler. Banyodaki fayans düzgün döşenmemiş ise hemen ölçerek ispat eder. Sıkışan bir pencere panjurunu derhal tamir eder. Ancak ben öldürücü bir migren ağrısıyla evin içinde sürünüyor isem hiç fark etmez. 

Santa Barbara : Mühendis olan kocamın hayatın gri alanlarına hiç toleransı yoktur. Herşeyi mutlak olarak görür; siyah veya beyaz, doğru veya yanlış, evet veya hayır. Asla "olabilir" değil. Asla neşeli değildir, ancak hiçbir zaman depresyona da girmez. Her şey mükemmel düzen içinde olmalıdır, aksi halde fatura acı ödenir. Böyle bir erkek ile yaşamak kolay değil.

Chicago: Karım bir mühendis. Dakik, analitik ve görüşlerinde keskindir. Düşünmeden konuşmaz. Kendinden çok emin ve buz kadar soğuktur. Beni hasta ediyor. Sonraki karım boş kafalı moron olacak ve kurtulmuş olacağım.

Carbondale: Haklısınız, mühendisler farklıdır. Otuzbeş senedir benimkiyle çok mutlu bir evliliğim var. Adım atmadan önlerine bakarlar ve dengeli evlilikleri vardır. Huy olarak problem çözücü, hassas ve sevgi doludurlar. Mühendis kocasından şikayet eden hanım yanlış erkek ile evlenmiş, yanlış meslek ile değil. 

Şehir belli değil: Otuz sene önce bir mühendis ile evlendim. Evliliğimiz bir duygusal çöplük. Eğer çocuklarımız onun programlayabileceği robotlar olsaydı çok daha iyi baba olurdu. Mühendisler her şeyi çözebilir, ancak insan olma ve sevme hariç. 

Durham: Kocam gözlükçüdür ve bir mühendis müşterisi olmasından nefret eder. Mühendisler gözlüğe bakar bakmaz millimetrenin kaçta biri kadar hatayı hemen görürler ve yenisini isterler. 

St. Paul: Ben bir iç dekorasyoncu mimarım. Mühendisler farklıdır. Bir parça halı satınalmak için iki ayını harcayan bir müşterim olduğunda onun mühendis olduğunu hemen anlarım. Çünkü halının nasıl yapıldığını ve ne kadar dayanacağını bulmak ile meşguldür. Dünyanın mükemmelcilere ihtiyacı vardır, ancak mühendisler ile çalışmak insanı öldürüyor. 

Indianapolis: Mühendis kocam bana çiçek göndermez. Hatta bazı günler hiç konuşmayız bile. Ancak, gömleğinin cebi kalem ve gözlük kılıfı ile dolu, sönük kıravatlı, buruşuk pantalonlu adamım bildiğim hiç kimseyle değişmem. Sadık, namuslu, güvenilir ve gerçekçidir. Asla beni aldatmaz ve yalan söylemez. Bugünlerde bunlar çok değerledir.

Değerlendirme (Sn. Sarıtaş) : Köşe yazısına verilen cevapları iki grupta değerlendirebiliriz. 

Birinci grup doğrudan mühendislerin davranışları ile ilgili olanlar. İkinci grupta ise mühendis olan kişilerin kendi kişisel karakterleri ile ilgili olanlar. 

İkinic grup yazılar şahsi olduğundan değerlendirmemizin dışında tutulmuşlardır. 

Olumlu ortak kanaat: Mühendisler; zeki, dakik, çok iyi problem çözücü, baktıklarını gören, mükemmelci, düşünmeden konuşmayan, önüne bakmadan adım atmayan ve dayanıklı özelliklere sahiptirler. 

Olumsuz ortak kanaat: Mühendislerin insani tarafları zayıftır ve duygularını ifade edemezler.

muhendix.com'un notları :

Sn. Sarıtaş'ın yaklaşımına dikkat edin - analitik bir şekilde okur mektuplarını sınıflandırma ve sonuca ulaştırabilecek bir değerlendirme :) Okur mektuplarında "şikayet" edilen konulardan biri de bu değilmiydi ? 

 
Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.