Kitap Önerileri  

Görünmeyeni Gözünüzde Canlandırma

Biyolojik sistemlerin mikroskopik yapısı fizyolojik özelliklerini anlamak için en önemli şeydir. Bu konu hakkında bildiklerimizin çoğu imaj oluşturma teknikleri ile ortaya kondu. Dolayısıyla 21. yüzyıl biyologları mikroskobik görüntüleme tekniklerini bilmek zorundalar. Bu kitap da okuyucusunu bu tekniklerin pek çoğu ile araştırmalarında kullanmaya yetecek düzeyde 

Devamını oku...

Süpergravite

supergravitySüpergravite, string teorisi ile birlikte teorik fizikteki en önemli gelişmeler arasında. Bu alanda çalışan tanınmış iki kişi tarafından yazılan kitap, Minkowski’nin uzay zamanı göreceli alan teorisi ile başlayıp, diferansiyel geometri ve gravitenin ilgili kısımlarına değindikten sonra temel supergravite teorileri (D=4 ve D=11) ile devam ediyor.  Devamını oku...

   

Soru 3: Kutuyu Nasıl Çıkarırız?

Beyoğlu'ndaki eski bir binada ev tutan arkadışım Cem, evine taşınma esnasında merdivenlerden karton kutuları çıkarmakta zorlanır. Merdiven boşluğu dairesel olup, merdiven yukarıya doğru spiral şeklinde çıkmaktadır. 

 

Cem taşınma esnasında yeni satın aldığı bir koltuğun, ambalaj kutusu içinde merdivenlerden çıkarılıp çıkarılamayacağını merak eder.

Benim mühendis olduğumu bilen Cem sorunu bana getirir: Merdiven boşluğu "R"çapında silindir şeklinde, tam ortasında ise "r" çapında beton silindir bulunmaktadır. Merdiven basamakları "v" açısıyla yukarıya doğru çıkar - "v" burada merdivenin dikliğini ifade eder. 

Koltuğun içinde teslim edileceği karton kutunun boyutları "u" (uzunluk), "g" (genişlik) ve "y" (yükseklik) olarak verilmektedir. Kutuyu, iki kişi, iki ucundan aynı yükseklikte kaldıracak, bu şekilde kutunun alt kısmı merdivenin dikliği ile aynı açıda olacaktır.

Cem'in aldığı ölçülere göre merdiven boşluğunun çapı R = 1,5 m., iç silidirin çapı r = 0,5 m. ve dikliği v = 30 derecedir. Cem koltuğun kataloğuna bakarak genişliğinin g = 60 cm ve uzunluğunun u = 2 m olduğunu bildirir. Ancak kutunun yüksekliği hakkında bir bilgi verilmemiştir. 

Cem benden kutunun yüksekliğinin en fazla kaç mm. olursa merdivenlerden çıkarılabileceğini sorar.

Bana yardım edebilir misiniz ?

 
Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.