Spintronik OLED’ler daha parlak ve daha verimli!

spintronic oledAmerika’da yapılan araştırmaya göre Spintronik prensibiyle çalışan organik ışık saçan diyotlar (OLED), standart OLED’lere göre  daha parlak, ucuz ve verimli.

Utah Üniversitesi’nden -330C’de turuncu ışık veren prototip spin-polarize OLED’i geliştiren Valy Vardeny’e göre tamamen farklı bir teknoloji. Konu üzerinde daha önceki bir çalışma ile organik spin valf geliştirilmişti.

Aslında bunlar bilgisayarlarda, TV’lerde ve cep telefonlarında bulunan elektronik switch’ler ve elektronların bir özelliği olan spin’leri bilgi aktarmak üzere kullanıyorlar.

Spin, bir parçacığın yapısından gelen açısal momentumu olarak tarif edilebilir.

Aşağı yukarı değerleri, ikili sistemde 0 ve bir değerleriyle ilişkilendirilir.

 

Organik spin valfleri üç katmandan oluşur:

ferromagnet olan iki metal elektrot arasında sandwich şeklinde yarı iletken bir organik katman. Düşük bir voltajla negatif elektrik yüklü elektronlar ve pozitif elektrik yüklü elektron boşlukları organik yarı iletkenin içine doğru itilir. Elektrotlara magnetik alan uygulandığında , organik yarı iletken içindeki elektron ve elektron boşluklarının spinleri paralel ya da paralel olmayan şekilde ayarlanabilir.

Bu yeni çalışmada, asıl ilerleme bipolar organik spin valflerdeki gelişme. Bu sayede yeni spin OLED’in yalnızca elektrik akımını düzenlemek yerine ışık yayması sağlanıyor. Elektron ve boşluklarının aynı anda enjekte edilebilmesi ile ışık yayma özelliği sağlanmış. Negatif yüklü elektron, pozitif yüklü bir boşlukla birleştiğinde ikisi birbirinin değerini sıfırlıyor ve enerji ışık olarak ortaya çıkıyor.  Şimdiye kadar var olan OLED’lerde ışığın yoğunluğunu arttırmak için daha fazla elektrik akımı gerekirken, spintronik OLED’lerin yoğunluğu magnetik alanla kontrol edilebiliyor. Yine eski OLED’ler kırmızı, yeşil, mavi gibi kullanılan yarı iletkenin cinsine göre tek bir renk ışık yayarken, Vardeny’nin açıklamasına göre spin OLED’ler’de teorik olarka farklı renklerde ışık yaymak magnetik alandaki değişimlerle mümkün.

Çalışmanın bir sonraki adımı bu teknolojiyi oda sıcaklığında çalışır hale getirmek.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/spintronic-oleds-could-be-brighter-and-more-efficient/1013166.article#ixzz20mwP0mzq

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.