Kendi kendine temizlenen yüzeyler

self-cleaning-surfacesAlman araştırmacıların geliştirdiği yeni kaplama malzemesiyle yüzeyler kendi kendine temizleniyor. Bu kaplama cep telefonlarının yanı sıra bina yüzeylerinde de kullanılabilir. 

Fraunhofer Institute, yüzey mühendisliğinden ve Biyoteknoloji IGB’den bir ekip yüzeye titanyum-dioksit moleküllerinin malzemelerin yüzeyine eklenmesiyle, kendi kendini teizleme özelliğinin geliştiğini ortaya koydular. Titanyum-dioksit molekülleri güneşin UV-light ışınları ile aktifleştiğinde kataliz olarak davranıyor ve serbest radikaller (eşleşmemiş  elektronları olan atomlar) oluşturan bir kimyasal reaksiyon başlatıyor. 

Bunlar ve diğer aktif moleküller bakteri, mantar ve benzeri organizmaları öldürüyor. Önce hücre duvarını tahrip ediyorlar, daha sonra cytoplazmaya geçiyorlar ve hücrenin DNA’sında bozulma yaratıyorlar.

Sonuç olarak da organik maddeler yüzeye yapışık kalmak yerine yok oluyor. Stutgard’daki IGB’den grup yöneticisi Dr. Iris Trick, “bahçe mobilyalarının kol koyma kısımlarında fotokatalitik kaplamalarla dış ortam deneyleri yapıyoruz ve sonuçları yaygın kullanılan plastiklerden yapılanlarla karşılaştırıyoruz” diyor. 

 

Dr Trick ve ekibi kaplama yapılmış ve yapılmamış koltuklar üzerine bir bakteri, alg ve mantar karışımını spreylemişler ve iki yıl kadar açık hava şartlarında kalmasını sağlamışlar. Kaplama yapılmamış mobilyanın üzerinden kir katmanını çıkarmak mümkün değilken, fotokatalitik plastiklerle yapılan mobilyalar neredeyse temiz kalmış. 

Araştırma ekibi kaplamanın performansını farklı tipte yüzeylerde de laboratuvar ortamında farklı tipte balteri, alg ve mantarlarla denemişler ve kültürlerin hayatta kalma durumunu incelemişler. Sonrasında kaplama farklı yüzeylerde de kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş. Şimdi titanyum-dioksit parçacıklar içeren boyalar geliştiriliyor. Başka bir ekip de cam yüzeyler için benzer özelliklerde kaplama malzemesi üzerinde çalışıyor; ancak bunun harekete geçmesi için bir saat kadar güneş ışığına maruz kalması gerekiyor.  

Dr. Michael Vergohl, Fraunhofer Institute Yüzey Mühendisliği ve Braunschweig’deki Thin Films IST’nin Bölüm başkanı. Dr. Vergohl, “cam yüzeye çok ince titanyum-dioksik uygulayarak, örneğin bir cep telefonuna, cilt yağları ve parmak izlerinin yavaş yavaş ekran üzerinden yok olduğu görülüyor” diyor.   

Bir sonraki aşama yapay ışıkla da aktifleşebilen yeni malzemeler geliştirmek.

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/civil-and-structural/news/self-cleaning-surfaces-could-be-used-for-smartphone-screens/1013225.article#ixzz21MQSvqDC

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.