3 boyutlu baskı için malzeme seçimi – termoplastikler 2

termoplastics3 boyutlu baskı için malzeme seçimi – termoplastikler 1 isimli makalenin devamıdır.

ABS-ESD7

ABS-ESD7, Stratasys elektrostatik yük koruyucu bir malzemedir. Statik elektrik birikmesini önlediği için statik yükün ürüne zarar verme ihtimali olduğu durumlarda bu malzeme ideal bir çözüm sunar. Elektrik devrelerinde üretim hatlarında ve konveyör parçalarında kullanılır. 

ABS-ESD7 ayrıca, statik elektrikle ilgili başka bir sorunun da çözümünü sağlar ki bu da toz ve benzeri partiküllerin toplanmasıdır. Toz birikmesinin ürüne zarar verebileceği uygulamaların yanı sıra atomize sıvı parçacıklarının da çekimine engel olduğu için tam dozun hastaya verilmesi gereken ilaç inhalörlerinde de kullanılır.

 

ABS-ESD7’nin tüm mekanik özellikleri, ABS-M30’un özelliklerinin banzeridir, yalnızca çarpma dayanımı daha düşüktür.

ABS-M30i

Medikal, ilaç ve gıda sektörlerinin ISO 10993 ve USP Sınıf VI gibi standart ve düzenlemelerinde ön görülen kriterlere uygun olan ABS-M30i, ciltle ilaçlarla ve gıda ile temasında sakınca olmayan bir üründür.   

ABS-M30i yüksek mukavemet özelliklerinin sterilizasyon kabiliyeti ile birleştiği bir malzemedir. Sterilizasyon gama radyasyon ya da etilen oksit (Eta) sterilizasyon yöntemleri ile sağlanabilir.

ABSi

ABSi’nin avantajı yarı saydam olmasıdır. Mekanik özelliklerinin iyi olmasının yanı sıra ışıklandırma endüstrisi için de son derece uygundur. Otomotiv sektöründe lenslerin fonksiyonel değerlendirmesinde geniş kullanım alanı bulmuştur. Aynı zamanda toz ya da torbalanmış durumda malzeme akışının takip edilmesi gerektiği durumlarda da kullanılmaktadır. Kırmızı, bal ve doğal renkleri bulunmaktadır.

PC

Stratasys’in üretim uygulamaları konusunda geliştirdiği çözümleri en yaygın kullanım alanı bulan endüstriyel termoplastik, polikarbonatı (PC), bu uygulamada da saf dışı bırakmamıştır. PC, tüm Fortus  3D imalat sistemlerinde kullanılabilir durumdadır.

Bu makinalardan çıkan parçalar doğru ölçülerde ve dayanıklıdır, ayrıca mekanik özellikleri ve ısı dayanımı son derece iyidir. FDM malzemeleri içinde en yüksek ikinci çekme dayanımına sahiptir ve yüksek ısı eğilmesi 280 °F (138 °C) sıcaklıkta gerçekleşir. Fonksiyonel denemelerde ve aparat üretimi gibi zor uygulamalarda kullanılmak için son derece uygun bir malzemedir.   

PC-ABS

Hem PC hem de ABS’nin iyi özelliklerinin bir araya getirilmesi için geliştirilen polikarbonat ve ABS’nin karışımı, PC-ABS, PC’nin mükemmel mekanik özellikleri ve ısı dayanımı ile ABS’nin esnekliğini ve yüzey özelliklerini sunar. Tüm FDM malzemeleri arasında en yüksek çarpma dayanımına sahip malzemelerden biridir.

FDM için kullanılan ABS’nin tüm versiyonlarında olduğu gibi çözelti kullanılarak dokunmadan yüzey iyileştirmek mümkündür. 

PC-ISO

ABS-M30i gibi PC-ISO da biyo uyumlu (ISO 10993 ve USP Class VI) bir malzemedir ve medikal, ilaç ve gıda ambalaj sektörleri için bir alternatif oluşturur. Gama radyasyon ve Etlien oksit (Eta) kullanılarak sterilizasyon uygulaması da benzeri şekilde yapılabilir.

PC-ISO’yu ayıran özellik, daha yüksek çekme dayanımı ve  esnekliğinin yanı sıra daha yüksek sıcaklıklarda eğilmesidir. Bu kategoride, ABS-M30i’ye göre 33% - 59% daha yüksek eğilme sıcaklığı söz konusudur.

ULTEM* 9085
Polieterimid (PEI) reçinesi

FDM için kullanılabilecek iki yüksek performanslı termoplastikten ULTEM 9085, SABIC Innovative Plastics’in bir ürünüdür. Havacılık ve uzay araştırmalarında kullanılan ürünlerin yapımında kullanılır ve sıkı güvenlik uygulamalarındaki standartlarla uyumludur. ULTEM 9085, FST sınıfına dahil edilmiştir ve duman, alev ve toksiklerle ilgili standartlara uygundur.

Bir Fortus sisteminde işlendiğinde, ULTEM’in FST karakteristikleri aynen sergilenir. Dolayısıyla sıkı kurallara ve düzenlemelere uygun çalışması gereken ulaştırma şirketlerinin talepleri ULTEM 9085’tir.

Uygulamanız FST sınıflandırması bir malzeme istemese bile, bu malzemeyi göz ardı etmemenizi öneririz. Çünkü yüksek mekanik mukavemeti, dayanıklılığı, kimyasallara ve ısıya yüksek dayanımı ile pek çok uygulamada tercih edilebilecek bir malzemedir. 

On farklı FDM malzemesi içinde ULTEM 9085, en yüksek çekme dayanımı ve esnekliğe sahip malzemedir ve FDM malzemeleri içinde satışı en hızlı büyüyen malzeme budur.

PPSF / PPSU
Polifenilsülfon

FDM için geliştirilen en yüksek performanslı termoplastik PPSF’tir (PPSU olarak da bilinir). Diğer malzemelerin dayanamadığı şartlarda ısı ve kimyasal etkiler söz konusu olduğunda bu malzeme tercih edilir. PPSF, FDM malzemeleri içinde en yüksek ısı dayanımına (372 °F/189 °C eğilme ısısı) ve kimyasal dayanımına sahip malzemedir. Mekanik olarak da ULTEM*9085 hariç diğer malzemelere göre üstünlük sergiler. PPSF, yağlara, benzine, kimyasallara ve aside dayanıklıdır.

ABSi ve ABS-M30i gibi PPSF sterilize edilebilir bir malzemedir. Ancak sıcaklık ve kimyasal dayanımı nedeniyle PPSF’de buhar otoklav, plazma, kimyasal ve radyasyon sterilizasyonu gibi farklı sterilizasyon yöntemleri de kullanılabilir.

SONUÇ

FDM için kullanılan 10 farklı malzeme, gerek ofis içi çalışmalarda gerekse küçük çaplı üretimlerde kullanılabilir. Her birini diğerlerinden ayıran özelliklerin yanı sıra ortak özellikler de söz konusudur. Ortak özellikleri transparanlık, biyo uymluluk, FST sertifikasyonu, kimyasal dayanım, ısı dayanımı ve mukavemettir. Bu karakteristiklere bakıldığında, üretielcek ürüne göre malzeme seçimi yapmak da son derece kolaydır. 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.