Sedef koruyucu kaplama olarak kullanılabilir

MotherofPearlCambridge üniversitesinde geliştirilen suni sedef, estetik ve koruyucu kaplama olarak kullanılabilir. 

Sedef olarak bilinen malzeme incilerin dışında ve bazı molüsklerin içinde bulunur. İnorganik kalsiyum karbonat katmanlarının kitin gibi organik polimerlerle ayrılması ile oluşmuş bir kompozittir. Bu katmanlı yapı, sedefe parıldayan bir görüntü ve koruyucu bir özellik verir. 

Cambridge’deki bilim adamları, molüsklerde sedef oluşturan biyolojik adımları oluşturarak doğal sedefe benzer yapıda, mekanik özelliklerde ve optik görüntüde bir malzeme geliştirdiler.

Cambridge üniversitesi Fizik bölümünden Prof Ullrich Steiner’ın söylediğine göre, öğrencisi Alex Finnemore’un yaptığı molüsklerde sedef oluşumu ile ilgili literatür araştırması sonrasında ortaya çıkan adımlara göre sedefin en temel bileşeni olan kalsiyum karbonatı  bir çözelti kristalizasyonunu önleyerek çökelti haline gelmesine engel olmuşlar. Steiner, “Bir şekilde malzemeye katman oluşturması gerekitğini söylemeniz gerekiyor. Doğa bunu çevresel şartları kontrol ederek suda çökelirken kristalize olmamasını sağlayarak yapıyor” diyor. 

 

Araştırma ekibi iyon karışımı ve çözelti içinde organik bileşenlerle çalışarak molüsklerin kristalizasyonu önleme şeklini kopyalamışlar. Çökelti sonrasında yüzeyler tarafından absorbe edilebilir hale gelmiş ve ince katmanlar oluşturmak mümkün olmuş. Çökelti katmanı sonrasında sentetik gözenekli organik katmanla kaplanmış. Son olarak kristalizasyon sağlanmış ve bu adımlar gerekli sayıda organik ve inorganik katmanlar elde etmek üzere tekrarlanmış.

Sedef, kalsiyum karbonatın sertliğini ve polimerin sünekliğini alıyor ama bir mühendislik malzemesi olarak ne kadar ilginç olduğu tartışma konusu Steiner’e göre. Doğada olduğu gibi suni olarak da sedefin oluşturulması saatler alıyor ve bu da uygulanabilirliği nünde önemli bir kısıt. Öte yandan bu geliştirilen prosesin avantajı ise oda sıcaklığında suda ve çok ucuz malzemeler kullanılarak yapılması. 

Atomize prosedür, daldırma kaplama şeklinde robotlarca yapılabiliyor. Bu haliyle de endüstriyel ölçeğe taşınabilir. Ancak yine de süreç uzun ve yavaş. 

Adaptasyon:  http://www.theengineer.co.uk/sectors/medical-and-healthcare/news/artificial-mother-of-pearl-could-be-used-as-protective-coating/1013304.article#ixzz21ljRMgxo

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.