Kimyasal algılama sisteminde fluoresan nano-lifli film

chemical sensing systemConnecticut Üniversitesi’nce geliştirilmiş kimyasal algılama sisteminde gömülü kara mayını ve benzer patlayıcıları algılayan kimyasal bir sistem geliştirildi. Sistem, başka bir cihaza gerek kalmadan, bu patlayıcıların yaydığı buhardan çıplak gözle görülebilmelerini sağlıyor. 

Açıklamaya göre sistem fluoresan nano-lifli filmle çalışıyor ve ultra-viole ışığa maruz kaldığında oluşan kimyasal reaksiyonla patlayıcıların yeri belirlenebiliyor.  

Sistem, TNT ve 2,4-DNT (askeri amaçlı kullanılan en önemli patlayıcı ve kara mayınlarının temel bileşeni) içinde bulunan nitroaromatikleri ve belirlenmesi daha zor olan HMX, RDX, Tetril ve PETN gibi plastik patlayıcılarda bulunan bileşenleri de belirleyebiliyor. 

Yüksek hassasiyetteki sistem, patlayıcı olmadığında ultra-viole ışına maruz kaldığında parlak fluoresan, cam göbeği mavisi renk alırken, patlayıcı madde var ise parlaklık kayboluyor ve dakikalar içinde karanlık daireler oluşuyor. 

Böylece, algılayıcı maddeyi oluştururken sofistike kimyasal modifikasyonlar yapmaya ve maliyetli sentetik polimerleri kullanmaya gerek kalmıyor. UConn’daki bilim adamları oldukça kağıt inceliğindeki filmi elektrospin piren ve polistreni organik tuzlarla (etra bütil amonyum hexafluorofosfat ya da TBAH) birleştirerek yapmışlar.  

Bu şekilde oluşturulan gözenekli nono-lifli membran patlayıcıdan çıkan buharı çabuk ve güvenilir şekilde belirleyebiliyor.  İlk buhar tespiti saniyeler içinde olurken, fluoresanda tam kararma 6 dakika içinde sağlanıyor. Patlayıcılar mayın bile olsa hava sızdırmazlığı sağlanmamış oluoyor ve az da olsa buhar çıkışı gerçekleşiyor. Bu da yerini belirlemek için yeterli. 

Araştırma ilk olarak 11 Mayıs 2012‘de Advanced Advanced Functional Materials dergisinde on-line olarak yayınlanmış.

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/military-and-defence/news/chemical-sensing-system-uses-fluorescent-nanofibrous-film/1013390.article#ixzz22aZDKXwV

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.