Metan gazının yanma performansını iyileştiren yeni bir katalizör

methane combustionPensilvanya Üniversitesi, İtalya ve İspanya’dan araştırmacılarla işbirliği içinde şimdiye kadar kullanılan katalizörlere göre metan gazının yanma performansını 30 kat iyileştiren bir katalizör geliştirdi.

Açıklamaya göre bu yeni katalizör, metan gazının yanması ile ortaya çıkan enerjiyi çok daha iyi değerlendirme imkanı sağlarken emisyonlarda da azalma sağlıyor. Bu da gaz türbinlerindeki katalitik yanma işleminin daha ucuz ve temiz olmasını sağlayabilir. Pensilvanya Üniversitesi, kimya ve biyomoleküler mühendisliği bölümü

profesörlerinden Raymond J Gorte, metan gazı yanması sırasında oluşan şartlarda kararlı kalabilecek bir malzeme geliştirmenin pek kolay olmadığını söylüyor. Şu ana kadar kullanılan katalizörler yeterli kararlılıkta kalamadıkları için yanmamış metanın atmosfere kaçmasına olanak veriyorlardı. Özellikle de doğal gaz makinalarında metan, egzos gazındaki önemli paya sahip maddelerden biri.

Bunun yanı sıra bilinen katalizörler, 600°C ve 700°C arası yüksek sıcaklıklar gerektiriyor. Metan gazı yanması sonucu da ortaya çıkan yüksek sıcaklıklara bu maddeler dayanamıyor ya deaktive oluyor ya da verimlerini kaybediyorlardı. Ek olarak, çevresel açıdan olumsuz etkiler söz konusuydu. Sıcaklıklar 13000C ve üzerine çıktığında nitrojen oksitler, sülfür oksitler ve karbonmonoksit gibi zararlı atık gazlar ortaya çıkıyordu.

Metan yanmasında kullanılan katalizörler metal nanoparçacıklardan oluşmakta, özellikle de seryum oksit (CeO2) gibi oksitlerin içinde tortulaştırılmış palladyum (PD) kullanılmaktaydı. Bu geliştirilen yöntemde araştırmacılar kendi kendine toplanan nano parçacıkları kullanmışlar. Önce paladyum parçacıkları alıp, seryum oksitten oluşan gözenekli bir kabukla kaplamışlar. Bu şeklinde içleri metal olan küresel yapılar elde etmişler. Isıtıldığında bu küçük yapılar bir araya kenetlenme eğilimi gösterdiğinden ve bu kenetlenme katalizörün aktivitesini düşüreceğinden, ekip, bu kürecikleri alüminyum oksitten oluşan hidrofobik bir yüzeye bırakmış ve eşit dağılmalarını sağlamış.

Aktivite test edildiğinde, eynı miktarda metal kullanılarak, bilinen en iyi metan katalizörüne göre 30 kat daha yüksek yanma performansı elde edilmiş. Metanın 400°C’de tam olarak yandığı gözlemlenmiş. Araştırma Journal Science’da yayınlanmış. Şu an bu yöntemle performansın nasıl bu kadar arttığı daha iyi anlaşılmaya ve benzer metodla yeni malzemeler geliştirilmeye çalışılıyor.


Read more: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/catalyst-improves-methane-combustion-performance/1013507.article#ixzz23RM9UA17

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.