Bilinen malzemelerden yeni optik fiberler

3-clemsonreseaClemson Üniversitesi araştırmacıları safirin, fiber optikler için şu an kullanılan silikaya göre daha iyi bir malzeme olduğunu iddia ediyorlar.

Clemson üniversitesi Optik Malzemeler Bilimi ve Mühendisliği Merkezi direktörü John Ballato, fiberler için son 40 yıldır saf kum kullanıyoruz. Bu süre içinde silika gayet iyi performans gösterdiyse de artık gelişmeler daha iyi performans gerektiriyor. Safir bu açıdan uygun bir malzeme diyor.

2009 Fizik Nobel’i silika optik fiber geliştirmesi ile ilgili çalışmaya verilmişti. Ancak gelişmeler artık fiber üzerindeki taşıma yoğunluğunu silika kaldıramamaya başladı. Ballato’nun söylediği, “yüksek güç seviyelerinde ışık, atomların

titreşimini o derece arttırıyor ki ışık enerjisinin bir kısmı sese dönüşüyor ve bu da fiberin daha fazla güç taşımasına engel oluyor; böylece telekomünikasyon sektörü için fiber üzerinde taşınabilecek bilgi, yüksek enerjili lazer uygulamaları için de güç sınırlandırılmış oluyor ” şeklinde. 

 

 

Daha güçlü ve dayanıklı fibere olan talep ise yeni teknolojik gelişmeler gerektiriyor. Clemson araştırmacıları ise bu konuya ticari olarak da geçerliliği olacak bir malzeme çözümü getirmek üzerine yoğunlaşmışlar. Amaç, dayanıklı, ekonomik ve kolaylıkla ulaşılabilen, gerekli teknik özellikleri sağlayabilecek bir malzemeyi fibere çevirmek. 

Ballato ve ekibi safirin özelliklerinin özellikle yüksek güçlü lazer uygulamaları için son derece uygun olduğunu bulmuş. “Safir, bu açıdan yeni ve farklı bir malzeme, zira yaygın şekilde kullanılan ve düşük maliyetli bir malzemeyi fiber olarak kullanabileceğiz. Ancak problem, safirin kristal yapısının doğrudan ve ticari olarak uygun yöntemlerle optik fiberde kullanılmak için uygun olmamasıydı” diyor. Ancak Ballato, safir fiberi, şu an kullanılan fiberlere göre daha yüksek yoğunluklu ve yüksek enerji gerektiren uygulamalarda kullanılabilecek şekilde geliştirmiş.

Bu da bilinen ve yaygın kullanılan farklı malzemelerden fiber optik yapılmasının önünü açan bir gelişme olarak geçiyor.

 

Referans: Nature Photonics Provided by Clemson University;  http://phys.org/news/2012-08-optical-fibers-common-materials.html#jCp

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.