Grafen altındaki malzemeye göre farklı davranışlar sergiliyor

graphene layerYeni bulgulara göre ince karbon plakalar, altındaki malzemeye göre elektrik ve kimyasal davranışını değiştiriyor.

Paketlenmiş bir hediyede, paketin rengi, yapısı içindeki hediyeye göre değişiklik göstermez. Ancak MIT’de yapılan yeni bazı deneylerin şaşırtıcı sonuçlarına göre 1 atom kalınlığındaki malzeme, karbonun saf bir formu olan grafen, yani kurşun kalemlerin içindeki kuşunda kullanılan malzeme, içinde bulunan maddeye göre çok farklı davranışlar sergileyebiliyor; örneğin elektrik iletimi değişebiliyor ya da farklı malzemelerle kimyasal etkileşimi değişebiliyor. Micheal Strano, MIT’de Kimya Mühendisliği profesörü ve bu konuda bu hafta Nature Chemistry’de yayınlanan makalenin yazarı, bulguların şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Aşırı inceliği sebebiyle, grafen neredeyse daima başka bir malzemenin üzerinde kullanılıyor. Alttaki bu malzeme silikon dioksit, elektronikte kullanılan standart bir malzeme, ise grafen bazı kimyasallarla temas ettiğinde fonksiyonel hale geliyor. Ancak grafen boron nitrit üzerine oturduğunda, aynı kimyasallarla tepkimeye girmiyor.

 

Strano’nun söylediğine göre “kimyasal bağ kurma kabiliyetini alttaki malzemeyi değiştirerek ‘açıp, kapamak’ mümkün”. Bunun sebebi de grafenin çok ince olması sebebiyle altındaki malzemenin atomlarının elektrik alanından etkilenmesi. Dolayısıyla alt katmanı mikro desenli – bazı bölümler silikon dioksit, bazı bölümler boron nitritle kaplanmış-  ve üstü grafenle kaplanmış cihazlar yapılabilir ve grafenin davranışı altında saklı desene göre değişiklik gösterebilir.

Qing Hua Wang, MIT postdoc ve makalenin yazarı, “biyomolekülleri bozmadan biyolojik işaretleyici yapmak mümkün olabilir” diyor. Bu desenli yapıların bilinen çoğu fabrikasyon teknikleri, hassas biyolojik molekülleri bozabilecek ısı ve reaktif çözücülerin kullanımını gerektiriyor.

Grafen pek çok malzeme için iyi bir kaplama da olabilir. Örneğin bakır grafenle kaplandığında, oksitlenmesi tamamen duruyor.

Grafenin neden bu şekilde davrandığını Strano, “pek çok kimyacının gözden kaçırdğı yeni bir elektron transfer teorisi ile açıklayabiliyoruz” şeklinde özetliyor. MIT ekibi, şimdi ikikatmanlı grafenin ne şekilde davrandığını araştırarak konuyu derinleştiriyorlar. Simdilik gözüken tek katlıya göre farklı davranış sergilediği.

Referans: http://web.mit.edu/newsoffice/2012/graphene-electrons-behavior-0813.html

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.