Lazer tekniği ile mikron ölçekli, 3 boyutlu yapılar

Laser-based-technique-3D-micron-scaled-structuresBu sefer Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacıların bir çalışması üzerine yazıyoruz: 3 boyutlu, komplike sensörlerin, hatta biyolojik sistemlerin temelini oluşturabilecek şekilde istenen kimyasal ve biyolojik özelliklerde, mikron ölçekli yapılar. 

3D photografting olarak bilinen sistem, odaklı bir lazeri boya fırçası gibi kullanarak kimyasal sinyalleri oluşturuyor ve malzeme parçası içinde istenen bileşenlere ya da hücrelere bu sinyalleri gönderiyor. Çalışma, üniversitenin Prof Jürgen Stampfl liderliğinde malzeme bilimi bölümü ve  Prof Robert Liska liderliğinde makromoleküler kimya araştırma gruplarının işbirliğinde yürütülüyor.

 

Teknik, 3D printingle ilgili bir teknik değil, ama daha önce polimer yüzeyinde modifikasyon yapmak için kullanılan bir yöntemin gelişmiş hali. Çalışma, çok düşük yoğunluklu, açık kafes ve büyük gözenekli makromoleküler bir hidrojel ile başlamış. Bu yapıyı, aromatik azit molekülleri ile tohumlamış, sonra hidrojeli 4µm karşısından bir noktaya odaklanmış lazer ışığına maruz bırakmışlar. Işık, azit moleküllerini, bazı bileşenleri seri şekilde bağlanacağı şekilde, reaktif hale getirmiş.

Üniversitenin açıklamasından araştırmacı Aleksandr Ovsianikov, çalışmanın sonucunu ‘Tuval üzerinde belli noktalara renkleri yerleştirerek çalışan bir ressam gibi, biz de hidrojel üzerine mplekülleri yerleştirebiliyoruz, hem de yüksek hassasiyette ve 3 boyutlu olarak’ şeklinde anlatıyor. 

 

Lazer, kafes içinde kimyasal grupların yerleştirilmesi ve hücrelerin istenen pozisyonlara yerleşmesini sağlamak üzere gerekli kimyasal sinyallerin gönderilmesinde kullanılıyor ve kılcal damat gibi yapılar şeklinde büyütülebiliyor. Bu yöntemin kullanım alanlarından biri, hidrojeli bir iskele gibi kullanarak biyolojik dokuların büyümesini sağlamak olabilir.

 

Alternatif bir kullanım alanı da 3 boyutlu “chip üzerinde laboratuvar” şeklinde olabilir. Yani bileşenlerin doğru şekilde pozisyonlanması ile hidrojel, kimyasal bir sensör ya da analiz cihazı gibi kullanılabilir. Bu şekliyle de araştırmacılara göre uyuşturucu taramaları gibi alanlarda da kullanımı mümkün.

 


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/laser-based-technique-builds-3d-micron-scaled-structures/1013695.article#ixzz24wPFLElc

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.