Görüntü tekniği ile nano parçacık katalizörlerde gelişme

imaging techniqueAmerika’da nano parçacık katalizörlerde iyileşme sağlayacak ve yenilerini geliştirmek üzere araştırmaların önünü açacak bir imaj tekniği geliştiriliyor.

Nano parçacık katalizörler kirlilik kontrollerinden, yakıt hücrelerine ve bir takım sentezlere kadar bir dizi kimyasal reaksiyonun hızlandırılması için kullanılıyor. Arizona State Üniversitesi’nden Nongjian Tao tarafından geliştirilen yöntem, bilim adamlarının bu katalizörleri daha detaylı, har bir parçacık mertebesinde incelemesine imkan veriyor. Bu sayede de katalitik reaksiyonun verimi ve parçacık büyüklüğü, şekli ve kompozisyonu arasında ilişki kurmak mümkün oluyor. 

Seri ve invazif olmayan bu yöntemde, bir reaksiyondaki, elektronların hareketlerini ışık sayesinde inceleniyor. Daha önce tarayıcı elektrokimyasal mikroskop kullanılarak reaksiyonlar mekanik inceleme yöntemi ile numune yüzeyinden mikroelektrotla yapılıyordu. Ancak bu yöntemin görüntüleme hızı yeterince yüksek değildi ve mikroelektrodun varlığı sonuçları etkiliyordu.

 

Bu yeni yöntem ise, elektro kimyasal reaksiyonları, yüzey plazmon rezonans ile optik olarak (serbest elektronların metal elektot içinde ışıkla görülebilir salınımlarını) inceliyor.

Her elektrokimyasal reaksiyon, tepkiyenler arasında elektron değişimi ile olur. Bu esnada tarayıcı elektrokimyasal mikroskop, elektronları inceler. Tao’nun dediğine göre geliştirdkleri yöntemde doğrudan elektronlar incelenmiyor, tepkiyenlerin, elektron değişimi ile tepkime ürününe dönüşümü inceleniyor. Bu dönüşüm ilerledikçe, plazmon salınımları etkileniyor ve ışık yansımasında değişim meydana geliyor. Söz konusu yöntem, bu değişimi optik imaja dönüştürüyor.

Tao’nun ekibi, elektro-katalitik aktiviteyi, ince altın film elektrot içinde bir mikro dizin üzerine basılmış platin nano parçacıklar ile denemiş. Başarılı deney sonuçları, bu metodla dizin üzerinde ayrı ayrı birer nokta gibi gözüken her bir nano parçacığın incelenbileceğini göstermiş.

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/imaging-technique-could-help-enhance-nanoparticle-catalysts/1013698.article#ixzz24yXK5gwF

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.