İnce Nikel Ferrit film üretimi için yeni yöntem

Nickel Ferrite Ceramic thin filsKuzey Carolina üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde dokulu Nikel Ferrit (NFO) ince seramik film üretimi için daha ucuz bir yöntem bulundu. Mikrodalga teknolojileri ve yeni nesil hafıza cihazları için önemli bir malzeme olan NFO üretimi için bulunan bu yeni yöntemin imalat şartlarına da kolaylıkla uyarlanabileceği iddia ediliyor.

Yapılan açıklamaya göre kristal yapıya sahip NFO ince film üretimi için ilk defa kimyasal çökelme yöntemi kullanıldı. Kristal yapısının düzeni ise malzemenin magnetik özelliklerinin maksimum olacağı şekilde düzenlenmiş. Bu çökelme yöntemi ile NFO’nun, çinko gibi farklı katkı maddeler ilave edilerek özelliklerinin değiştirilmesi de daha kolaylaşıyor.  NFO’nun bu şekilde dopinglenmesi ile araştırmacılar, bu malzemeyi farklı uygulamalar için optimize edebiliyorlar. Örneğin çinko ilavesi,  NFO’nun daha yüksek sıcaklıklarda magnetik özelliklerini korumasını sağlıyor. 

 

Yöntemin ilk adımı nikel ve demir bileşenlerinin organik bir çözeltinin içine atılması. Bu NFO çözeltisi daha sonra platin kaplı silikon bir plakanın üzerine enjekte ediliyor. Plaka bükülerek çözelti yüzeyine düzgün şekilde dağıtılıyor. Plaka ısıtılarak çözelti buharlaştırıldıktan sonra 750°C’ye ısıtılarak NFO’nun kristalizasyonu sağlanıyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü başkanı ve araştırmanın yer aldığı makalenin eş yazarı Dr. Justin Schwartz daha önceki çalışmalar çok daha küçük alanlarda yapılabilirken, bu yöntemle 10 cm’e 10 cm büyüklüğünde alanlara da ince NFO filmlerinin çökelmesinin sağlanabileceğini söylüyor.

“NiFe2O4 polikristal ince filmlerin sol-gel prosesi ile Pt üzerinde yönlendirilmiş büyümesi” isimli makale Journal of Applied Physics’in Eylül sayısında yayınlandı.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/researchers-find-cheaper-way-to-create-textured-nickel-ferrite/1014110.article#ixzz28JrSI7Io

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.