Yüksek yoğunluklu seramik

yuksek yogunluklu seramikKuzey Carolina Üniversitesi yüksek yoğunluklu seramiği daha düşük sıcaklıkla üretmek için bir teknik geliştirdi.

Dr Jay Narayan’ın geliştirdiği yeni tekniği, seçici eritmeli sinterlemeyle, itriyum oksit dengeli zirkonyanın 1450oC yerine 800oC’de sinterlenmesini sağlıyor. Bunun için harcanan  süre ise 1 saniyenin altında ve ortaya çıkan malzeme porsuz. Bilinen sinterleme teknikleri ise 1450 oC’de 4-5 saat alıyor.

Malzeme Bilimi ve Mühendsilik profesörü Narayan, bu teknikle “teorik yoğunluğa” ulaşılabildiğini ve malzemedeki tüm gözeneklerin giderilebildiğini; bu sayede seramiğin mukavemetinin arttığını; optik, manyetik ve diğer özelliklerinin de iyileştiğini söylüyor.

Açıklamaya göre, Narayan’ın yaklaşımının en önemli noktası, santimetreye 100V’luk elektrik alan uygulaması. Bu şekilde malzemenin doku sınırlarında değişiklikler oluyor. Elektrik alan, yük taşıyabilecek atom boşlukları gibi hataları doku sınırına itiyor. Negatif yüklenen hatalı yapılar elektrik alandan akım çekiyor ve doku sınırındaki sıcaklığı arttırıyor.

Doku sınırında sıcaklığı arttırarak malzeme çok daha düşük sıcaklıkta sinterlenebiliyor. Çünkü sinterleme doku sınırlarında kristallerin bir araya getirilerek eritilmesi ile seçici olarak yapılıyor. 

Çalışma sonuçları, Scripta Materialia iki makalede yayınlanmış. Narayan’ın tek yazar olduğu makalelerin isimleri ‘Grain growth model for electric field-assisted processing and flash sintering of materials’ ve ‘New mechanism for field-assisted processing and flash sintering of materials.’

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/us-technique-could-rapidly-create-high-density-ceramics/1015669.article#ixzz2MYaksyUJ

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.