Atom kalınlığında yarı-iletkenler

atom-thick-semiconductorsKuzey Carolina Üniversitesi’nde atomik kalınlıkta yüksek kaliteli yarı iletkenler geliştirildi. Bu sayede lazerlerden tutun da LED’lere ve bilgisayar chiplerine kadar kullanılan yarı iletken teknolojisi atomik boyuta inebilecek. Araştırmacılar, yarı iletken endüstrisinde zaten kullanılmakta olan malzemelere benzer elektronik ve optik özellikleri olan molibden sülfit (MoS2) üzerinde çalışmışlar. MoS2’in diğer yarı iletken malzemelerden farkı, diğer özellikleri bozulmadan tek atom kalınlığında katmanlar olarak büyütülebilmesi.

 

atom-thick-semiconductors2Geliştirilen yeni teknolojide araştırmacılar sülfür ve molibden klorit tozlarını bir fırına yerleştirip, sıcaklığı 850 0C’ye çıkarmışlar, bu sayede toz buharlaşmış ve iki malzeme yüksek sıcaklıkta tepkimeye girerek MoS2’i oluşturmuş. Yine yüksek sıcaklık altında buhar ince bir katman olarak çöktürülmüş. Burada asıl önemli olan geliştirilen yeni büyütme prosesi ve bu sayede kendi kendine boyutları sınırlandıran büyüme. Araştırmacılar fırındaki kısmi basınç ve buhar basıncını kontrol ederek MoS2’nin kalınlığını hassas şekilde kontrol edebiliyorlar. Tek bir MoS2 katmanı oluşturabilmek için kısmi basıncın buhar basıncından yüksek olması gerekiyor. Kısmi basınç yükseldikçe daha fazla MoS2 katmanı dibe çöküyor. Tek bir atom kalınlığında katmanın kısmi basıncı buhar basıncından yüksek, ama iki katmanın buhar basıncından düşükse, kısmi basınç ve buhar basıncı arasındaki fark tek katman oluşmasını sağlıyor. Bu sayede de süreç kendi kendine kalınlığa limit getirmiş oluyor.   

Kısmi basınç fırın içindeki molibden klorit miktarı ile ayarlanıyor. Molibden miktarı arttıkça kısmi basınç yükseliyor. Bu şekilde tek katman üretilebildiği gibi 2, 3 ve 4 katman da üretmek mümkün.   

NC Üniversitesi malzeme bilimi ve mühendislik bölümü yardımcı doçenti ve bu konuda yazılan makalenin yazarlarından Dr. Linyou Cao’nun ekibi şimdi, benzeri incelikte filmleri her bir katmanı farklı malzemeden oluşacak şekilde yapmaya çalışıyor. Geliştirilen yöntem için patent başvurusunu yapan Cao, aynı zamanda bu yöntemle alan etkili transistörler ve LED’ler geliştirmek üzere çalışıyor.   

Çalışma ile ilgili makale, ‘Controlled Scalable Synthesis of Uniform, High-Quality Monolayer and Few-layer MoS2 Films,’ Scientific Reports’da basıldı. Makalenin baş yazarı doktora öğrencisi Yifei Yu. Araştırma ABD Askeri Araştırma Ofisi tarafından fonlanmış.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/channels/design-engineering/news/atom-thick-semiconductors-for-scaled-down-electronics/1016377.article#ixzz2U9f6nP1x

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.