Üreticiler Geç Kalmadan "Yeşili" Benimsemeye Başlamalı

 Üst üste yapılan araştırmalar gösteriyor ki 90'larda ve 2000'lerde doğanlar yeterince çevreci olmayan ürünleri kullanmayacaklar. Bunun için gerekli bilinç oluşturuluyor. Çevreci ürünleri üretmek üzere yatırım maliyetini düşünerek gerekli girişimleri başlatmayan üreticiler ise bunun ters teptiğini bir kaç yıl içinde görecekler. 

Nereden Başlamak lazım? sorusuna gelince, cevap: Atık! Karbon, üretimin dört girdisinden dolayı oluşuyor: enerji, su, malzeme ve işçilik. Bu girdilere dikkat etmek gerekli ki karbon aya izini düşürebilelim.
Örneğin su, gittikçe pahalılaşacak ve

pompalama, filtreleme, ısıtma ve arıtma ciddi miktarda enerji kullanımınaneden oluyor. Örneğin soğutma işleminde su kullanan bir işletme geri kazanım yatırımı ile işletme giderlerinde ciddi miktarda tasarruf sağlayabilir.
Katı atıkta sağlanacak tasarruflar ise hem çevrecilik hem de tasarruf adına önem kazanıyor. Kullanılan bir madde ürüne ciddi katma değer sağlamıyorsa, kullanımından vazgeçmenin çaresine bakılmalı. Biraz yaratıcılık, şaşırtıcı derecede atık azaltmaya yardımcı olabilir. Amerika'da 2000 yılında metal soğutma ve yağlama amacıyla işleme maliyetinin %12'sini oluşturan 2 milyar galon metal işleme sıvısı kullanılırken, Michigan Üniversites Çevre ve Sürdürülebilir Teknoloji Laboratuarı uzmanı Steve Skerlos'un açıklamasına göre bu amaç için Karbondioksit kullanımıyla önemli avantajlar sağlanabilir.
Atmosferden ayrılan karbondioksit 1100 psi basınçla sıkıştırıldığında yağı çözebiliyor. Yüksek hızda gaz akışı ihtiyacınız olan yağ miktarını elde etmenize ve ısıyı istediğiniz yerden anında uzaklaştırmanıza yardımcı oluyor. Parça dayanım sürelerinde uzama ve daha hızlı imalat da cabası. Atık miktarı da azalıyor; zira saatte 5 mililitre yağ kullanılıyor. Metal işleme sıvıları ile saatlik üretimde kullandığınız sıvı ile 30 gün 24-saat makina çalıştırabiliyorsunuz.
Nakliye dikkat edilmesi gereken bir başka alan. En basitinden parsiyel yüklemeler tam dolu yüklemeye aşağı yukarı yakın yakıt tüketimine neden olsa da birim maliyetleri arttırıyor ve karbon izinizi de.
Avrupa ve Amerika'daki büyük üreticilere de ürün satabilmek için onların çevresel beklentilerine cevap verebilmek gerekiyor. Örneğin IBM, gelişen ekonomilerdeki tedarikçilerinin sosyal ve çevresel performasn kriterlerini sağlaması gerektiğini söylüyor.
Kısacası şirketlerin yeşile doğru koşarken değişimden dolayı bazı yatırım maliyetlerine katlanmaları gerekli ama biraz daha uzun vadeye bakarsak bu aslında ürün maliyetlerinde azalma ve hem dünyanın hem de pazarınızın geleceğine yatırım demek.
Kaynak: “The Many Shades of Green”, Alan S. Brown, Associate Editor, Mechanical Engineering, January 2009 - adapte edilmiştir.

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.