Kitap Önerileri  

Mühendisler için Bilim

Science-for-engineersScience for Engineering mğhendislik öğrencileri için hazırlanmış bir kitap. Yazarı John Bird, teoriden ziyade örnekler üzerinde durmuş. Bu şekilde de kitap, öğrencilerin basit prensiplerden yola çıkarak mühendislik sistemlerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Devamını oku...

Göreceli Evrenbilim

Evren bilimi yani kozmoloji, yüksek hassasiyetli gözlemleme ve teorik modellemedeki gelişmelere bağlı olarak ciddi değişiklikler geçirdi. Bu kitapta araştırmacılar ve mühendislik mezunları için bu gelişmeler ve henüz açıklanamayan konular anlatılıyor. Göreceli geometrik yaklaşımlar kullanılarak standart evren anlayışının

Devamını oku...
   

Türkiye’de MCKS işkencesi!

Bildiğiniz gibi Türkiye’de iletişimle ilgili cihazların kaydı BTK-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı MCKS – Mobil Cihaz Kayıt sistemi üzerinden yapılmaktadır. Adı üzerinde iletişim kurumu, en azından makul seviyede bir iletişim kabiliyeti beklersiniz. Malesef!

MCKS, mobil cihaz ithalatçıları için tam bir işkence. Gerçi bundan 5-6 sene öncesine bakılırsa sistem bayagı gelişmiş ama bu gelişme olması gerekenin çok gerisinde, ilgili personel ise iletişim kurma konusunda hiç de istekli değil.

Diyelim ki yeni bir mobil cihaz ithalatçısınız, sistemi kullanmaya başlayacaksınız. Bununla ilgili bir kullanma talimatı olması beklenir ve bunun en azından sisteme nasıl giriş yapabileceğinizin anlatıldığı kısımının sitenin makul bir yerinde sisteme giriş öncesinde olması beklenir. Kurum MCKS’ye nasıl gireceğinizi bulma konusunu size bırakıyor. Bununla ilgili hiçbir yerde bir açıklama yok, yalnızca sisteme giriş linki var. Orada da takılırsınız. MCKS yetkililerine ulaşabilir de, yardım istemeye kalkarsanız, alacağınız cevap şu,

Devamını oku...

Çok malzemeli 3D printing

cokmalzemeli3D1Mimar Skylar Tibbits şekilde değiştiren malzemelerle ilgili bir projeyi duyurarak bu sene başında 3D baskı konusuna tekrar dikkatleri çekti.

Minneapolis’teki Stratasys ile işbirliği içinde Tibbits MIT’de kendi kendine monte olan malzemeler geliştirmek üzere bir laboratuar kurdu. Çalışmasının odak noktası farklı malzemeler kullanarak 3D baskı yapmak ve ürün geometrisinde farklı noktalarda farklı özelliklerin oluşmasını programlayabilmekti. Çok malzemeli baskı, fonksiyonel bir ürünün, parçaları bir araya getirmeye ihtiyaç duymadan farklı özelliklerde imal edilebilmesi ve bu parçaların farklı su emme kabiliyetlerinden dolayı, neme maruz kaldıklarında şekil değiştirmeleri, ana çıkış noktası. 

Devamını oku...

Akıllı telefonlar için akıllı networkler

intelligent-networksBBC Future’dan Roland Pease mobil dünyanın geleceği konulu yazısında telekom dünyasındaki gelişmeleri ve kritik noktaları ele almış.

Yakında dördüncü nesil mobil teknolojileri kullanıyor olacağız. Peki bunun yaratacağı fark ne? Akıllı Telefonlar: bu yüzden “akıllı” sıfatını alıyorlar.

Devamını oku...

Akıllı telefonlar için akıllı networkler II

intelligent-networksKarışık sinyaller

Mobil telefon piyasasının bu denli büyümesinin ardında yatan en önemli neden bizi sabit hatlardan kurtarmış olması. Bu büyümeyi devam ettirebilmesi için bant genişliğine getirilen çözümlerin aynı özgürlüğü tanıması gerketiğinin farkında operatörler. Öyleyse neden bu endüstri yeni fırsatlar ararken radyo spektrumu ile ilgileniyor.

Devamını oku...

   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.