Kitap Önerileri  

Galileo ve sihirli rakamlar

16. yüzyıl Italya'sı, matematik, fizik ve astronomi konusunda çalışmaları ile tüm dünyada tanına bir deha yetiştirdi. Babası müzisyen Vincenzo Galilei "Gerçek, bir adamın ününde değildir. Gerçek yalnızca soruların cevapları özgür bir beyinle arandığında bulunur.

Devamını oku...

Mühendisler için Bilim

Science-for-engineersScience for Engineering mğhendislik öğrencileri için hazırlanmış bir kitap. Yazarı John Bird, teoriden ziyade örnekler üzerinde durmuş. Bu şekilde de kitap, öğrencilerin basit prensiplerden yola çıkarak mühendislik sistemlerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Devamını oku...
   

Güneşin Kalp Atışları

Güneşin kalp atışları dünyadaki hayatın nabzı. Taa ilk çağlardan artık nükleer füzyon ve kütlenin enerjiye dönüşümünün bilindiği günümüze kadar insanoğlu güneşin sırlarını çözmeye çalışıyor. Güneşin biyografisi sayılabilecek bu kitapta Bob Berman

gösterişli doğumundan tahmini ölümüne kadar güneşle yapılan komik hatalardan tutun da gücünü anlamaya çalışan insanın güneşten nasıl etkilendiğine kadar pek çok noktaya değiniyor.

 

Astronotların uzaydayken gördüğü ama fotograflayamadığı hayalet gibi hızlıca geçen ışıklar tam olarak nedir? Neden iki insanın tam olarak aynı gök kuşağını görmesi imkansızdır? Neden bazı bilim adamları güneşin güneş koruyucu kremlerden daha sağlıklı olduğunu düşünmeye başlamıştır? Güneşteki leke gibi görüntüler değişiminin ve kalp atışlarının dünyada uydu haberleşmesinden buğday üretimine kadar her şeyi nasıl etkiliyor?

Bu sorulara esprili anektodlar ve insanın aklını başından alan gerçeklerle cevaplar verirken kitap, yeni keşfedilen ve güneşin yüzeyinde pusuda bekleyen veliaht “ikinci güneş” e de değiniyor ve etrafımızdaki evren konusuna eğlenceli bir anlatım getiriyor. .   
Little, Brown and Company; Temmuz 2011
ISBN 9780316175395

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.