Mühendislerin Çocukarının Mühendisliğe Bakışı

Etrafımdaki ailelere bakıyorum da annesi veya babasından en az biri mühendis olanların mühendislik okuma eğilimi oldukça yüksek. Etrafıma derken önce kendime baktım. Babam mühendis, ben ve kardeşim de. Amcam mühendis, kızı da. Arkadaşlarım arasında babası ya da annesi mühendis olan çok kişi var. Babamın sınıf arkadaşları arasından da çocukarı mühendis olan çok. İyi bir benzetme olur mu bilmem ama bir şekilde armut dibine düşüyor.

10-12 yaşlarımı hatırlıyorum da mühendislik pek de okumak istediğim bir branş değildi. Hani şu çocukların küçükken "babam her şeyi bilir" noktasından geçip, "bu babam da hiçbir şey bilmiyor" noktasına geldikleri yaş. Sonra üniversite sınavlarına hazırlanırken ya da o yaşa yaklaşırken "babam tekrar çok şey bilmeye" başladı.

Biraz da mühendislik bölümlerinin popülerliğinden etkilendim galiba. Arkadaş etkisi de yadsınamaz tabi. Sonuçta ne yapıldığını bilmediğiniz bir meslek değil. Daha bilinçli bir tercih oluyor da denebilir. Ben severek okudum ama benim gibi düşünmeyen mühendis çocuğu arkadaşlarım da yok değil. 

 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.