Bio Mühendislikte Bir Gelecek

Mühendislikle medikal bilimini birleştirmek isteyenlerin sayısı artıyor ve bio-mühendislik gittikçe büyüyen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan tüm gereç ve sistemlerin tasarımı, planlaması, geliştirilmesi hatta işletilmesi bio-mühendislik faaliyetleri arasında. Bu yeni ve gelişen endüstride yurt dışındaki üniversiteler protez ve diğer medikal gereç tasarımı ile faaliyet göstermeye başlamış bile. Bu üniversitelerin bio-mühendislik bölümlerinden mezun olan öğrencileri ise medikal gereç üreten şirketler kapıyor.  

Elektronik mühendisliğine bağlı olarak gelişip, sonra ayrı bir dal olan bio-mühendislik

programı, disiplinler arası bir alan olan tıpta teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan tüm madde, malzeme, aparat ve cihazların üretimi ile ilgileniyor. Programın ilk iki yılından sonra öğrenciler programlama veya gen araştırmaları için bio-informatik bölümlerine ayrılıp, uzmanlaşabiliyorlar.  

 

Bu alanı tercih edecekleri son derece hızlı bir değişim ve dinamizm bekliyor. Kopyalama tekniğinin son 20 yıl içinde geliştririldiğini, kopyalama tekniğinin hücre ve doku incelemelerinde kullanılmasının da 10 yıllık bir geçmişi olduğunu düşünürsek bu dinamizm daha da belirgin şekilde gözümüzde canlanıyor. Sektörde şu anda doku değişimleri üzerine çalışılıyor.

US News & World Report araştırmasına göre bio-mühendislik, Amerika'da en iyi 50 meslek sıralamasında teknoloji ve bilim kategorisinde en üst sırada yer almış. Türkiye'de de bu konulara hızlı bir giriş yapmak gerekli. Seçeceklere şimdiden hayırlı olsun.   

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.