Enerjide geleceğin problemi

Artan enerji ihtiyacının sürdürülebilir şekilde karşılanabilmesi için alternatif enerji kaynaklarının kullanılması gerektiği artık herkesin hem fikir olduğu bir gerçek. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, nükleer enerji vs derken her birinin taraftarı veya karşısında olanlar var. Bu tartışmalar sürerken üzerinde hem fikir olunan nokta, enerji tedariki için bu teknolojilerin kombinasyonunun gerekli olduğu.  

Türkiye, henüz jenerasyon tesisleri yatırımı için teşvikler aşamasında. Aslına bakarsanız konuya ilgisi olan ve yatırım yapmak isteyen pek çok taraf da var. Ancak eksik olan, tüm bunların koordinasyonu. İhtiyaca uygun bir enerji üretim şebekesinin önümüzdeki yıllarda oluşturulabilmesi için bu koordinasyon gerekli. Aksi takdirde pek çok şeyde olduğu gibi yine sonradan toparlamaya çalışmak zorunda kalacağız.  

Koordinasyon konusunda önemli noktalardan biri de enerji depolaması konusunda yatırım. Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimini teşvik ediyoruz, ve rüzgar, güneş gibi alternatif kaynakların şebeke açısından yeterince güvenilir olmadığını da biliyoruz. Yani planlama önemli bir konu. Bir diğeri de depolama Ancak bu depolama konusunda gerekli teknolojiler üzerinde düşünmeye bile başlamadık. 

Enerji depolaması için geliştirilmiş bir kaç teknoloji var, ama hepsi pahalı. Aslında tüm dünyada henüz yeni bir konu ve üzerinde çalışılması geketiğine dikkat çekiliyor. İki temel problem üzerinde duruluyor: biri var olan teknolojinin pahalılığı ve bu bedelin sonuçta tüketici bireyler ve sanayi tarafından ödenmesinin gerekeceği; diğeri ise bu depolama işinin üreticinin mi dağıtıcının mı sormluluğu olacağı. Sonuçta biri sorumluluğu alacak. Böylece enerji pazarı içinde yeni bir segment mi ortaya çıkacak? Bunun için yasal düzenlemeler nasıl olmalı? gibi sorular geliyor akla. 

Her ne kadar Enerji Alanı Ulusal Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi Hazırlanmasına İlişkin Bilgi Notu’nda TUBITAK ön planda tutularak “enerjinin depolanması ve güç sistemleri kontrolünde yetkinleşmek” hedefinden bahsedildiyse de bu sorular Türkiye’de henüz sorulmaya bile başlamadı. Halbu ki enerji depolama sistemlerinin, jenerasyon sistemleri ile eş zamanlı gelişmeye başlaması gerekli. Türkiye, teknoloji geliştirme sürecinin içinde olmalı ve ileriye dönük enerji planlama sistemleri konusunda yatırımları başlatmalı. Bu planlama ve depolama ile ilgili düzenlemeler darmadağınık bir yapı oluşmadan düşünülmeli.     

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.