Yeni Girişimler: Ne kadar basit, o kadar iyi!

Bazı girişimciler işletmelerini çok yükseklere taşırken, bazı girişimler de kurulduktan kısa bir süre sonra batar. Neden? Aslında genel bir cevap vermek çok da kolay değil, hepsini tek tek incelemek gerekir. İş hayatında başarıyı etkileyen pek çok faktör var: zamanlama, finansal imkanlar, tecrübe, yönetsel kabiliyetler, rekabet şartları, hatta şans. Yeni bir işletme kurarken önemli bir nokta iş fikrinin ne kadar ilginç olduğu ve rakiplerden daha iyi, hızlı ve güçlü olabilmek. 

Böyle bir analizi komplike hale getirecek faktörleri bir yana bırakıp, yeni kurulan bir işletmenin başarılı olma ihtimalini analiz ederken düşünülmesi gereken basit şeyleri incelemeye kalkarsak, aslında ilk göze çarpan doğrudan “basitlik”. İş fikrinizi bir cümle içinde özetleyemiyorsanız, iş hayatına atılmadan önce biraz daha düşünün. Hayatta kalma ihtimali düşüktür. Aslında akla çok yatkın ve “elbette” dedirtecek cinsten ama bunu düşünmeden marşa basan pek çok yeni kuruluş var. Çok kısa sürede büyük yol almış ve dünyaca bilinir hale gelmiş yeni kuruluşları bir düşünelim: Facebook, twitter, instagram. Bunların yaptıkları işi bir cümlede rahatlıkla özetlersiniz. 

 

Öte yandan yeni girişim olmasa bile yeni bir ürünü piyasaya sürerken ne işe yarayacağı sorusuna net ve basit bir cevap veremeyen işletmeler de bu yeni ürün konusunda çok başarılı olamıyor. Halbuki yeni girişimler, tanıtım için dökecek çok büyük finansal kaynaklar olmadığı için çok daha temkinli olmalılar. 

İş fikriniz sizin için son derece anlamlı olabilir. Aslında genelde de böyle olur. Aklınızın bir köşesinde tutun ki iş fikrinizin, rakipleriniz nezdinde size nasıl önemli bir avnataj sağlayacağı, pazardaki boşluğu nasıl dolduracağı konusunda konuşmanız uzuyorsa, başarısızlık ihtimali de yüksek demektir.

Önemli bir nokta da aslında sık sık tecrübe ettiğim bir konu. Yeni bir iş fikrinden bahsederken, “sonra da sunu yaparız, bunu ekleriz, üzerine bu olur” gibi eklemeler de çok duyarım. Ya da “aslında bunu şununla birleştirmek lazım” gibi ifadeler. İşletmeniz bir dizi fikir üzerine kurulacaksa, örneğin bir kaç farklı hizmetin birleşimi ya da farklı ürünlerin birleşimi, tamamlayıcı ürün ve servisler, bunun sizi güçlendirecek bir nokta olduğunu düşünmeyin. Mümkün olduğunca basit tutun. Kurulu bir işletme, yeni hizmet ve ürünler ekleyerek büyür, kendini yeniler, rekabet gücünü arttırır. Eğer yeni bir işletme olarak üstüste bir kaç ürün hizmet, iş fikri yerleştirdiyseniz, göz ardı edilme ihtimaliniz daha da yüksektir. 

Öncelikle ihtiyacınız olan insanlara iş fikrinizi basitçe anlatmaktır, yormadan, soru sorma zahmetine girmelerine gerek kalmadan. Sonrasında elbette ki ileriye dönük planlarınızın olması iyi olabilir ama önce bir kendinizi ve başlangıç noktanızı anlatın, dikkat çekin, ilgi çekin. Bunu başarana kadar da basit ve tek bir fikre odaklanmış olun. 

Adaptasyon: http://techcrunch.com/2013/01/06/startups-keep-it-simple-stupid/  

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.