Fikri mülkiyet hakları ve mühendisler

Fikri mülkiyet haklarının korunması bir şirketin tasarımları, süreçleri ve keşiflerinin korunması için son derece öenmli bir konu. Zira doğrudan rekabet şartları ve pazarda yakalayabilecekleri avantajlarla ilgili. 

Mühendisler, bu gibi konularda gelişimle ilgili ön planda olduklarından genelde çalışan ya da danışman olarak son derece gizli bilgilere sahip olabiliyorlar. Öte yandan bilimsel konularla uğraşırken sıklıkla teknolojiye odaklanıp, fikri mülkiyet hakları ile ilgili ince bazı detayları gözden kaçırabiliyorlar.  

Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu (WIPO), fikri mülkiyet hakları dendiğinde kastedilenin genel anlamda “aklın yarattıkları” olduğunu ve bunların buluşları, edebi ve artistik çalışmaları, sembolleri, isimleri, görselleri ve ticari tasarımları kapsadığını ifade ediyor. Fikri mülkiyet iki kategoriye ayrılır:  patentleri, ticari markaları, endüstriyel tasarımları ve grafik sunumları kapsayan endüstriyel mülkiyet; ve romanlar, şiierler, filmler, besteler, resimler, fotoğraflar, heykeller ve mimari tasarımlar gibi edebi ya da sanatsal çalışmaları içeren telif hakkı. Mühendislik performansı ile ilgili çalışmalar bu iki kategoriden endüstriyel mülkiyet haklarına girer.    

Patent Başvurusu

"Çizimler, yazılım kodları, diyagramlar ve prototiplerin yaratılması endüstriyel mülkiyet hakkı doğurur. Endüstriyel mülkiyet hakkı çok basit bir konu olmamakla birlikte, tüm mühendislerin patentle ilgili yürürlükte olan hukuki düzenlemeleri bilmesinde fayda var ki eğer söz konusu olan yazılımsa telif hakkı söz konusu olur. Öte yandan patent başvurusu yapmadan geliştirilen bir tasarımı kamuyla paylaşmak mühendislerin sık düştüğü bir hatadır. Bunun temel nedenleri arasında da buluşların patent konusu olup olmayacağı üzerinde yeterli bir farkındalık olmaması sayılabilir. Genelde bulduklarının aynı alanda çalışan başkaları için de aşikar olduğunu düşünürler. Halbu ki patent değerlendirmesi açısından uygun olma ya da olmama testi oldukça komplike bir testtir ve genelde konusunda uzman bir mühendis için aleni gözüken şey, patent düzenlemesine göre çok da aleni olmayabilir. Halbu ki mühendisler yeni tasarımlar için ortaya koydıkları sıkı çalışmayı azımsayarak patent başvurusu yapmamaktadır.      

Kamuya açma

Bilimsel araştırmalarda patent başvurusu yapılmadan kamuya yapılan açıklamalarda dikkatli olunmalı. Aksi takdirde pek çok ülkede patent koruması alma konusunda sıkıntı yaşanabilir. Yazılan makaleler, konferanslarda yapılan konuşma ya da sunumlar bu tip açıklamalar arasındadır. Eğer patent başvurusu yapmayı planlıyorsanız, önce bu başvuruyu yapıp, sonra bu tip açıklamalarda bulunmalısınız. Zira pek çok ülkede böyle bir açıklama sonrası patent başvurusunda bulunamazsınız. Amerika’daki düzenlemeye göre ise böyle bir açıklamadan sonra bir yıl içinde patent başvurusu yapma hakkınız saklıdır. Bu süre dolduktan sonra söz konusu buluş kamusal olur.  

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, bir buluşun heyecanı ile bu konuyu arkadaşlarla ve aynı şirkette çalışmayan meslekdaşlarla konuşmaktır. Zira bu da kamusal bir açıklama sayılabilir. Daha da kötüsü bu şekilde gizlilik anlaşmalarındaki maddeleri ihlal etmiş de sayılabilirsiniz.  

Patent başvuruları ile ilgili inceleyebileceğiniz rehberi http://www.turkpatent.gov.tr/dosyalar/bilgibankasi/Patent_Basvurusu_Nasil_Hazirlanir.pdf adresinden indirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili çalışan danışman kuruluşlara başvurarak onların yönlendirmesini takip edebilirsiniz. Genelde pek çok bürokratik işlemden sizi kurtarırlar. 

Fikri mülkiyet haklarınızı korumak, başka yeni gelişmelerin önünü açar ve yeni teknolojik gelişmelere Türkiye’de imza atabilmek için buna da ihtiyaç var. 

Referans: http://www.asme.org/kb/news---articles/articles/legal-issues-for-engineers/intellectual-property-and-engineers 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.