Mühendislik öğrencilerine patent konusunu tanıtmak

Türkiye’de patent başvurusu malesef yeterli sayıda değil, böyle bir alışkanlık da yeni yeni oturuyor ama Avrupa ve Amerika’ya baktığınızda, hangi alanında olursa olsun bilimle uğraşanların patent haklarını korumak üzere hukuksal konulara zaman ayırdıkları. Bu zaman hem patent başvurusu sürecinde hem de bu hakları korumak üzere gerekli hukuksal takiplerde harcanıyor. 

Mühendislik öğrencilerinde teknolojiye ilgi olduğunu zaten varsayabiliriz. Ama yenilik yaratmaya yönelik bir motivasyon oluşturmak, sonrasında da yarattıkları yenilikleri koruma alışkanlığını edindirmek Türkiye’de teknoloji yaratma kabiliyetinin geliştirilmesi için son derece önemli. Bu ikincisi, henüz lisans seviyesinde olan ve tam olarak da neyin içinde olduğunu henüz kavrayamamış öğrenciler için pek de ilginç olmayabilir. 

Mühendisler fikri mülkiyet hakları ile ilgili konuları ilk olarak, tabi eğer daha geç değilse, ilk iş

yerlerinde düşünmeye başlıyorlar. Bu önemli konuyu boş vermek, patent başvurusunun ne zaman nasıl yapılacağı ile ilgili kritik hatalara yol açabileceği gibi bir araştırmanın nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda da aksaklıklar yaratabilir.  

 

Öncelikle çözülmesi gereken bir problemle ilgili her aşama, en basit araştırma adımlarından tasarım aşamasına kadar kayda alınmalıdır.   Faydalı model endüstriyel tasarım ve patent arasındaki farkları bilmeleri gerekir. İlk aşamada çalışmalar genelde faydalı model kapsamına girecek olsa da patent düzenlemelerini bilmek, neyin patent alabileceği ayrımını yapabilmek, teknoloji kaçakçılığını önlemek adına önemli bir adımdır. 

İşverenlerinin patent politikasını bilmeleri gerekir ki ortaya konan yeni bir teknolojide kendi haklarının nereye kadar olduğunu kavrayabilsinler. Eğer bir yazılım üzerinde çalışıyorlarsa da telif hakları ile ilgili düzenlemeleri biliyor olmaları gerekir. Halbuki mühendislik öğrencilerine gidip, bu konulardan bahsettiğinizde genelde hiç bir fikirleri olmadığını farkedersiniz. Bu nokta mühendisliğin hukukla buluştuğu noktadır. 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.