En başarılı liderlerin yaptığı 15 şey, her gün...

vcm s kf m160 160x160Liderlik genel olarak öğrenilen bir davranış şeklidir ama bu öğrenme süreci hissedilmeden ve otomatik yaşanan bir süreçtir. Öte yandan işin bir de içgüdüsel yanı var. Muhtemelen ciddi baskı altında seri şekilde alınan bazı kararların nasıl doğru kararlar olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Aslında bu kararları alırken tecrübe birikimi, kişisel karakterler ve ön görülmemiş başarısızlık ihtimalleri etkili olur. Bunların yanında bir de içgüdü.

Başarılı liderlerin içgüdüsel bir karar verme yetenekleri vardır. Bu süreci çok yaşamış olmak ise liderlerin üzerinde oluşan baskılara  bir şekilde bağışıklık kazanmalarını sağlar ve sezgisel şekilde yolllarını bulurlar. Bu içgüdüsel yeteneklerin dışında liderlikle ilgili alanlar zaman içinde öğrenilebilir şeylerdir.

Başarılı liderlerin öğrendikleri şeyler iş dünyası ile ilgili gelişmeleri tahmin edebilmek, kriz durumlarından fırsatlar yaratmak birlikte çalıştıkları insanlara yön gösterebilmek ve zorlukların üstesinden gelebilmektir. The Newyork Times, 2011’de en iyi 200 CEO’nun maaşı yılda ortalama 14.5 milyon $ seviyelerine  ulaştığını yazmıştı ki bu da boşu boşuna değil.

 

Kariyerinize liderlik kapasitesini eklemek istiyorsanız ya da zaten bu pozisyondaysanız aşağıda ki 15 konuyu günlük rutinleriniz arasına sokmanız gerekiyor:

1.  Başkalarının rahatça konuşabilmesini sağlayın

Genellikle liderler bir odaya girdiklerinde diğerlerinde üstü kapalı bir rahatsızlık yaratırlar. Başarılı liderlerse dikkati kendi üzerlerinden atıp, başkalarının rahatça konuşmasına fırsat verir. Hatta etrafındaki insanların rahatça konuşabilmesi ve fikirlerini söyleyebilmesi  için uygun ortamları sağlamak konusunda özellikle iyi olmalıdırlar. Yönetici konumlarını yaklaşılabilir bir ortam olarak ayarlarlar.

Türkiye’de ise durum böyle olmaz. Bir odaya ya da toplantıya hatta bir kokteyle bir CEO girdiğini nereden anlarsınız? Etrafında daire şeklinde bir sürü insan (yakın çalışma arkadaşları) dolaşıyorsa, bilinki o bir CEO’dur. Bunun farkına varmamaları mümkün değildir, zira orta zeka seviyesinin üzerinde olmaları beklenir ama bu genelde onlara bir anlamda rahatlık verir. Bu arada bir üstleri için kendileri de aynı şeyi yaparlar. Bu alışkanlığı bozmak için de bir girişimleri yoktur. Çoğu, arada gidip, tanımadıkları ve hiç de tanıma planları olmayan insanların elini “halkla ilişkiler” mantığında sıkarlar ama bunun çok yapay olduğunu da herkes bilir. Böyle gelmiş, böyle gider misali ama YANLIŞ!

Bir yanlış daha: Türkiye’deki kurum kültürüne baktığınızda, bir üstünüzle bir kaç defa kendini tekrarlayan fikir uyuşmazlığı, sizin bir süre sonra sahne dışında bırakılacağınızın garantisidir. Zira CEO’lar muhalefetten fazla hoşlanmazlar. Bu bir anlamda “güç bende” egosunu rahatsız eder. Sonuç, insanlar CEO’nun yanında önce fazla konuşmayıp, onun fikirlerini öğrenip, sonra konuşma süresini “ne kadar haklı olduğunu” destekleyecek cümlelerle başlatır, en fazla da sonuna endişe yaratabilecek bir kaç konuyu ifade edirerek bitirirler. Bu da önemli ikinci YANLIŞ!

Baktığınızda bu durum büyük şirketlerde daha belirgindir. Hani aristokrasinin ön plana çıktığı ve Adizes’in meşhur organizasyonel yaşam döngüsü teorsindeki yaşlanma sürecisini başlatmış olan şirketlerde.  Adizes, tüm yaşayan organizmalar gibi şirketlerin de uzun ya da kısa bir ömrünün olduğunu söylüyor.

2.  Karar verin

Karar vermede çekimser olmayın, ya birlikte çalıştığınız kişilerin karar vermesinde  yardımcı olun, ya da bu kararları kendiniz alın. Aslında birincisi daha iyidir. Stratejik kararlarla ilerlemenin önünü açın. Momentumu kesecek detaylarla fazla uğraşmayın.

3.  Beklentilerinizi net şekilde ifade edin.

Başarılı liderler iyi bir iletişimcidir., özellikle performansla ilgili beklentilere geldiğinde.  İyi iletişim derken, beklentilerinizin bir şekilde şirket stratejileri, hedefleri ve misyonu ile ilişkisini kurun. Hedefler netleşsin, ve herkes bu hedef konusunda kendisinden beklenen katkıyı bilsin. Bu hedeflerin aksiyon alınabilir hedefler olması ve net şekilde belirtilmesi önemli bir noktadır. Herkes takip edilmesi kararlaştırılan yol yani ana strateji üzerinde kalacağını ve yolun hangi aşamalarını katetmesi gerektiğini bilmeli.

Bu uzun bir yazı olacak. Devamı bir sonraki makalede.

Adaptasyon: http://www.forbes.com/sites/glennllopis/2013/02/18/the-most-successful-leaders-do-15-things-automatically-every-day/2/ 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.