En basarılı liderlerin yaptığı 15 sey - II

vcm s kf m160 160x160Bu başlıktaki birinci makalede kaldığımız yerden devam ediyoruz:

4.  İnsanları düşünmeye zorlayın

Başarılı liderler birlikte çalıştıkların insanların aklını okur, kabiliyetlerini ve gelişmeleri gereken alanları bilir. Bu bilgi sayesinde de ekiplerinin düşünmesini ve daha ileriye doğru gitmesini sağlar. Bu tip liderler ekiplerini sürekli canlı tutarlar, büyüme için gerekli şartları sağladıkları gibi fazla rahatlığa imkan vermezler. Eğer düşünmüyorsanız, yeni şeyler öğrenmiyorsunuz demektir. Yeni şeyler öğrenmiyorsanız da büyümüyorsunuz.

Bunun sonucu da zamanla kendi işinizden kopmaktır.

 

5.  Güvenilir olun

Başarılı liderler ekiplerinin ihtiyaçları konusunda proaktif olduğunu farkettirir. Mentor ve sponsor konumunun yanı sıra başkaları tarafından güvenli olmak demek onların başarısı üzerine de odaklandığınızı göstermek demektir, yalnızca kendi başarınız değil.

6.  Örnek olun

Yönetimde örnek teşkil etmek kolay gibi gözükse de, çok az sayıda lider bu şekilde davranır. Bu bir anlamda davranılmasını istediğiniz şekilde davranmaktır. Sizin etrafınızdakileri izlediğiniz gibi, hatta fazlasıyla herkes de sizi izler durumdadır.

 

7.  Performansı ölçüp, ödüllerindirin

Liderlerin performans ve performans şampiyonlarına karşı her zaman hassasiyetleri vardır. Rakamları inceleyip performans getirilerine bakmakla kalmaz, sonuçtan bağımsız olarak sıkı çalışmayı ödüllendirirler. Sürekli yüksek performans gösterenleri de rutin olarak algılamayıp, ödüllendirmeyi ihmal etmezler. 

8.  Sürekli geri bildirim yapın

Çalışanlar, liderlerinin ne yaptıklarını bilmesini ve geri bildirimde bulunmasını beklerler. Başarılı liderler geri bildirimde bulundukları gibi çalışma arkadaşlarının geri bildirimde bulunmasını da güven ortamı yaratarak desteklerler. Bir çalışanın doğru yolda ilerleyip, ilerlemediği hakkında görüşler, hem performansı arttırır hem de motivasyonu.

9.  Yetenekleri yerinde kullanın

Yetenek havuzunuzu ve nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilin. Bir başka deyişle birlikte çalıştığınız insanların nede iyi olduğunu ve onu nerede, ne zaman ve nasıl kullanabileceğinizi iyi anlamış olun.

10.  Soru sorun ve öneri alın

Başarılı liderler dışarıdan bakıldığında her şeyi biliyor gibi gözükse de içeride sürekli bilgi arar durumdadırlar ve bir şeyler öğrenmeye çalışırlar. Aslında onları başkalarının gözünde “her şeyi biliyor” konumuna getiren biraz da odur.

11.  Problem çözücü olun, ağırdan almayın.

Başarılı liderler problem çözme konusund atik davranırlar ve meseleyi nereden ele almaları gerektiğini bilirler. Gerekli çözümleri üretmek ve işleme koyma konusunu da ağırdan almazlar. Rahatsızlık verici durumları göz ardı etmek yerine, bunlardan bir şeyler öğrenirler.

İleri gitmenin bir yolu da başkalarının yapmaktan çekindikleri şeyleri yapabilmektir.

12.  Pozitif enerji ve yaklaşımı bırakmayın

Pozitif ve ilham veren bir kurum kültürü ve iş yeri ortamı yaratın. Çalışanlarınızı motive edici bir yaklaşımınız olsun, öyle ki sevilen, sayılan ve ve yüksek iradeye sahip bir profiliniz olsun. Momentumu düşüren başarısızlıklara izin vermeyin.

 

13.  İyi bir öğretmen olun

Başarılı liderler kendileri öğrenme konusunda yüksek motivasyona sahip olduklarından, etraflarına bir şeyler öğretmeyi hiç bırakmazlar. Çalışanlarının güncel istatistiklerden tutun da eğilimlere kadar işlerine yarayacak bilgilere sahip olmalarını sağlarlar.

Aynı zamanda çalışanlarının mentoru olma görevini üstlenirler ve ilerleme potansiyeli gösterenlere gerekli yatırımı yaparlar.

14.  İlişkilere yatırım yapın

Yalnızca kendinizi kollamaya çalışmak yerine, doğru ilişkiler kurup, karşılıklı fayda sağlayacak ortamlar yaratın. Kendi etki alanınızı genişletecek kişilerle ve başka liderlerle iyi ilişkiler kurun ve yalnız kendi ilerlemeniz için değil birlikte ilerleme üzerine çalışın.

Liderler başarılarının sonuçlarını paylaşarak etrafındakiler için de bir momentum yaratır.

15.  Sorumluluklarınızdan içten bir keyif alın

Liderler lider olmayı sever; yalnızca güç için değil, anlamlı ve olumlu bir etki yaratabilmek için. Liderlikte üst noktalara ilerledikçe , başkalarına faydalı olma imkanınız artar, ama bu işten keyif almadıkça yapılabilecek bir şey değildir. 

Sonuçta başarılı liderler, bu 15 noktayı benimseyerek organizasyonlarına ve kendilerine değer katar, riskleri minimumda tutar, başarılarını da sürekli kılarlar.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.