Makale

Knocking on Heaven's Door

KnockingOnHeavensDoorFizik ve bilimsel düşünce evreni ve modern dünyayı nasıl aydınlatıyor

Time magazine’in dünyada en etkili 100 insan olarak saydığı bir isimden, hayatımızda bilimin yerini vurgulayan bir kitap.  Özellikle fizikteki son gelişmeler, evrenin nasıl oluştuğunu, geliştiğini ve

işleyişinde etkili güçleri, kısacası tüm evren anlayışımızı ciddi şekilde değiştirebilecek derecede önemli olabilir.  Knocking on Heaven’s Door tüm bu gelişmeleri bilimin önemini değinerek kolay anlaşılır şekilde özetliyor.

 

Bu anlatım için Lisa Randall’dan iyi bir isim bulmakta zor. En çok satanlar arasındaki Warped Passages‘ın da yazarı, hem parçacık fiziğinde hem de kosmoloji de yani hem bildiğimiz en küçük hem de en büyük cizimlerin fiziğinde uzman. Bu kitapta üzerinde durulması gereken bilimsel soruları nasıl seçtiğimizi ve nasıl cevaplamaya çalıştığımızı da anlatıyor. Riskin rolü, yaratıcılık, belirsizlik, güzellik, ve gerçeğin bilimsel düşüncedeki rolü üzerinde de duran Randall, farklı alanlarda önde gelen isimlerle de provokatif görüşmelerini de kitaba eklemiş. 

Randall, bugüne kadar yapılmış en büyük makina: Büyük Hadron Çarpıştırıcısının yani Fransa ve İsviçre sınırının altındaki devasa parçacık hızlandırıcısının da amacını ve içeriğinin yanı sıra, kosmolojide gündeme gelen karanlık madde deneylerini de anlatıyor.

Son yılların en sürükleyici bilim kitaplarından biri kısaca Knocking on Heaven’s Door . Gündemdeki en önemli bilimsel soruları açıklarken, onlara bulunacak cevapların kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bulmamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

HarperCollins; Eylül 2011
464 sayfa; ISBN 9780062096890

Share
Powered by Bullraider.com
   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.