Makale

Yeni Quantum Evreni

yeniquantumevreni1987 yılında basılan Quantum Evreni kitabının başarısından sonra quantum meakniği alanında pek çok yeni gelişme kaydedildi. Yeni Quantum Evreni, quantum fiziğinin temellerine güncel ve anlaşılması kolay bir giriş yapıyor ve günlük yaşamımızı nasıl etkilediğini anlatıyor. Quantum mekaniği, atom ve çekirdeğinin yanı sıra elementlere, hatta yıldızlara kadar pek çok şeye farklı bir anlayış getiriyor. Kitapta quantum paradoxları olarak bilinen meşhur Shroedinger’in Kedisi, Einstein-Poldolsky-Rosen  paradoxu ve Bell eşitsizliğine değiniliyor. Sonrasında nanoteknoloji devrimi anlatılıyor, quantum kriptografisi, quantum bilgisayarları ve quantum teleportlarına değiniliyor. Sonunda da quantm mekaniği ve bilim kurgu buluşturuluyor.  

Matematiğe kaçmayan basit bir dille anlatılan kitap özellikle lisans öğrencileri ve fiziğin, hayatımızı değiştiren yeni teknolojileri nasıl etkilediğini anlamak isteyenler için son derece uygun. 

Cambridge University Press; Ekim 2003

376 sayfa; ISBN 9781139855440

 

http://www.ebooks.com/1330263/the-new-quantum-universe/hey-tony-walters-patrick/?AID=6956&utm_medium=email&utm_source=alerts&utm_campaign=Science&utm_content=newrelease

Share
Powered by Bullraider.com
   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.