İki Ayak, Bir Ray ve Milyon Dolar

Sıkışık trafikte göz alabildiğine uzanan kuyrukta beklerken, hepimiz keşke uçmak mümkün olsa diye düşünmüşüzdür. Mesela arabamızdan kanatlar çıkabilse. Trafikte beklemek Geoff Barnett’in aklına ise bisikleti getirdi. Trafikte aralardan giden bir bisiklet değil de monoray üzerinde havadan giden bir bisiklet. Bu fikrini de bir çıkış yolu bulup, trafik sıkışıklığından kurtulduğunda bir kenara atıp,

unutmamış.

 

Yoğun trafikten muzdarip Tokyo’da bir eğitimci olarak çalışırken Barnetti kariyerini bırakıp, hayalinin peşinden koşmaya başlamış. Ülkesine, Avustralya’ya geri dönmüş, kaynak ve metal işlemeyi öğrenmiş ve fikrini yatırımcılara anlatmaya başlamış.

Altı yıl sonra, hayalini kurduğu gökdelenler arası toplu ulaşımın ilk adımı pedalla çalışan monoray hayata geçirilmiş. Prototipi şimdi Yeni Zelenda’da Agroventures Adventure Park’ta onbinlerce kişi tarafından test ediliyor. Adı kullanılan Alman monoray sisteminin ismi Schwebebahn’dan gelmiş ve Shweeb olmuş.

Eylül 2010’da Google Shweeb monorail’i dünyayı değiştirecek 5 yeni fikirden biri olarak duyurdu ve "Project 10 to the 100" ödülünü verdi. Ayrıca insan gücü ile çalışan hız treninin Barnett’in hayalindeki gibi bir şeye dönüştürülebilmesi için Shweeb’i 1 milyon $ ile ödüllendirdi.

Her ne kadar verilen bu para ödülü, alınan diğer ödüller içinde en düşük rakam olsa da bu durum medyanın ilgisini çekti. CNN bir yazısında “Google neden Shweeb’e 1 mio Dolar verdi?” diye sordugunda, gelen cevaplardan biri “muhtemelen 149,996 tane aptalca teklif gelmiştir, bunların arasından da Shweeb ödülü almıştır” şeklindeydi. Gadget Review’dan Luca Opera da “Bisikletlerle yönünüzü de değiştirebiliyorsunuz, daha iyi değil mi?” diye soruyordu.

Barnett’in hayaliyle ilgili çözülmesi gereken bir sürü problem gündeme geldi. Hijyen sorunlarından esnek şekilde yön ayarlama durak noktaları vs. Bunların çözümü sonrasında belki çığır açacak bir trafik çözümü olur, belki de bir eğlenceden öteye gidemez.

ASME tarafından yayınlanmış bağımsız yazar Michael Abrams’ın yazısından adaptasyondur.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.