Dış İskelet Robot "Ekso", İnsan Üzerinde Test Edilmeye Başlandı

Travmatik omurilik problemi olan altı kişi tarafından test edilen robot dış iskelet Ekso (Ekso Bionics) tekerlekli sandalye kullanıcılarını ayağa kaldırıp, yürüttü. Ayağa kalkıp, yürümek yakın bir gelecekte felç nedeniyle tekerlekli iskemleye bağlı pek çok kişi için gerçek olabilir.

Dış iskeletin yaratcısı Ekso Bionics ve engelliler konusunda en büyük vakıflardan biri

olan Kessler Vakfı’ndan bilim adamları tarafından izlenen deneme çalışmasında, altı kişi Ekim 2011’de batarya ile çalışan ve engelli kişilerce elbise gibi giyilebilen dış iskelet robotu Ekso üzerinde bir haftalık ön testlere katıldı. Çalışmaya katılan 4 ay ila 2 yıldır rahatsız olan 27-45 yaş arası hastanın 5’inde parapfeji (bel altı felci), birinde ise kuadripleji (kol, bacak ve bedenin toptan felci)  olduğu bildirildi. Bu ön testler sırasında araştırmacılar Ocak 2012’de başlayacakları başarılı bir klinik deney süreci için gerekli verileri topladılar.

 

Yürümek gibi sürekli tekrar edilen hareketler, hastalarda kalp ve akciğer rahtsızlıkları, ülser ve kemik erimesi gibi  başka komplikasyonların gelişmesini de önlüyor. Elbetteki yaşam kalitesinde ciddi bir iyileşme söz konusu.

 

http://www.dailytech.com/Kessler+Releases+Video+Progress+of+Ekso+Exoskeleton+Testing+Clinical+Trial+Begins+Jan+2012/article23538.htm

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.