Kablodaki hasarın tam yerini belirleyen sensör

Telekomünikasyon kablolarında ortaya çıkan hasarın tam yerini belirleyen sensör, Rocherster Teknoloji Enstitüsü (RIT) ve ABD Telekom şirketi PPC işbirliğinde geliştirildi.

‘Akkıllı konektör’, coaxial kabloların bağlantı noktalarına yerleştirilecek ve RF kablolarında ortaya çıkan hasarlarla ilgili gerçek zamanlı bilgi sağlayacak. Selüler telekom kablolarında meydana gelen hasarlar Telekom şirketlerine milyonlarca liralık maliyet demek. Şu ana kadar bu tip hasarlar ancak kule kapasitesinde düşme olduğunda ortaya çıkıyordu ve sahadaki yerini belirlemek için sistemin kapatılması gerekiyordu.

 

Geliştirilen sistemle RF kablolarında ortaya çıkan hasarlar anlık olarak belirleniyor. Sensör disklerden oluşan sistemde, her bir disk özel bir bölge belirleyici kod içeriyor. Bu disk, kritik durumları belirleyerek back-scatter telemetri adı verilen bir teknikle rapor ediyor. Her bir akıllı konektör, coaxial kablolar üzerinden cüzzi miktarda RF enerji kullanarak kendi enerji kapasitesini devreye alma ve kapatma kabiliyetine sahip.

Teknolojinin selüler konektörler dışında katma değeri yüksek ve havacılık iletişimi gibi devreden çıkmaması gereken uygulamalarda da yer bulması bekleniyor.

Adaptasyondur: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/sensor-device-pinpoints-exact-location-of-cable-damage/1011312.article#ixzz1hvcGeWZp

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.