Yüksek hızlı optik fiber iletişimi çok daha hızlandırabilir.

Ingiliz bilim adamları tarafından geliştirilen chip bazlı yarı iletkenlerin optik fibere entegrasyonu, telekomünikasyon teknolojisinin çok daha hızlı, ucuz ve verimli olmasını sağlayabilir.

Southampton Üniversitesi’nden bir ekip, Penn State Üniversitesi’nden araştıramcılarla işbirliği içinde fiber optikleri chip içine entegre etmek yerine yüksek basınç ve kimya prensiplerini kullanarak yarı iletken malzemeleri katman katman optik fiberlerin içindeki küçük deliğe entegre ettiler.   

Bu sayede tüm elektronik aksiyonun gerçekleştiği birleşme noktası fiberin içinde

olacak ve chip üretimi için gereken milyonlarca dolar maliyetindeki temiz oda teknolojisine gerek kalmayacak. Geliştirilen süreç basit ekipmanlarla yapılabilir ve çok daha ekonomik gözüküyor.

 

Chiplerle optik fiberin entegrasyonu her şeyden önce fiber optik yuvarlak bir kesite ve silindirik bir yapıya sahipken, chiplerin düz olmasından dolayı zor. Optik fiberin insan saçından 10 kat daha ince ve chip ve fiber optik gibi iki küçük yapının entegrasyonunun kolay değil. Bunların ötesinde chipler üzerinde fiberden 100 kez daha ince ışık geçitleri var.

Yeni geliştirilen teknoloji bu zorlukları ortadan kaldırarak daha ucuz, hızlı ve çok daha verimli bir telekomünikasyon altyapısı sağlayabilir. Teknolojinin yarı iletken bağlantılarıyla ilgili telekom dışında da bazı sektörlerde işe yaraması söz konusu.  

Araştırma ekibi bulgularını bu ay içinde the Nature Photonics’de ayayınlayacak.

http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/high-speed-optical-fibres-could-enable-faster-communication/1011639.article#ixzz1lc1eqnsx  adaptasyondur. 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.