TÜBİTAK Ar-Ge maliyetlerinin yüzde 85'ine kadar hibe desteği verme kararı aldı

TÜBİTAK, oluşturduğu teşvik sistemiyle Türk Sanayi şirketlerine Ar-Ge maliyetlerinin yüzde 85'ine kadar hibe desteği verme kararı aldı. İlk çağrısını, cari açığın en büyük kalemi enerji sektörüne yapacak olan TÜBİTAK, Türk şirketlerinden özellikle güneş enerjisi, enerji depolanması, konutlarda ve sanayide enerji verimliliği ve kömür teknolojileri konularında ürün odaklı araştırma yapmasını isteyecek.

TÜBİTAK, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) Başkanı Fatih Yülek, yaptığı açıklamada, ''TÜBİTAK 1511 kodlu Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı''  adıyla yeni bir destek programı başlattıklarını bildirdi. Yülek, destek programıyla Türk şirketlerinin Ar-Ge maliyetlerini yüzde 85'e kadar karşılayacaklarını belirterek, ''Yeni destekle Türkiye'nin ihtiyaçduyduğu alanlarda proje üretilmesini hedefliyoruz'' dedi.

Yülek, programla belirlenecek öncelikli alanlarda hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yapılacak Ar-Ge projelerinin desteklenmesinin amaçlandığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda karara bağlanan Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi 2011-2016 belgesinde, Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin güçlü olduğu ve ivme kazanılması gereken alanların belirlendiğini anımsatan Yülek, TÜBİTAK'ın yeni destek mekanizmasıyla Türk şirketlerine çağrıda bulunacaklarını ve öncelikli alanlarda çalışma yapacak kuruluşların destekleneceğini kaydetti.

YURT DIŞINDAN DESTEK ALINABİLECEK
Belirlenen öncelikli alanları enerji, gıda, otomotiv, bilgi iletişim teknolojileri, makine imalat teknolojileri olarak sıralayan Yülek, bu kapsamda Türk şirketlerinden, enerji sektörüne öncelik vermelerini isteyeceklerini söyledi.

Yülek, ''Enerji alanı, Türkiye'nin cari açığının en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Bu sebeple ilk olarak bu ay yapacağımız çağrıda güneş enerjisi, enerji depolanması, konutlarda ve sanayide enerji verimliliği ve kömür teknolojileri alanlarında araştırma yapılmasını isteyeceğiz'' dedi.

TÜBİTAK'ın  daha önce destek verdiği sanayi şirketlerinin yurt dışı danışmanlık alımına kısıtlı izin verildiğini hatırlatan Yülek, ''Yurt dışı danışmanlık alımı için yüzde 20 üst limitimiz devam edecek. Fakat Türkiye'de yapılması mümkün olmayan projeye özel testler gibi hizmet alımlarına ait giderler için bu üst limit uygulanmayabilecek'' diye konuştu.

YÜKSEK MAAŞ LİMİTLERİ UYGULANACAK
Yülek'in verdiği bilgiye göre, şirketlerin sunduğu ve kabul edilen bütçenin yüzde 10'u kadar tutar genel gider ödemesi olarak destek kapsamına ilave edilecek. Daha yüksek maaş limitleri uygulanacak. Destek oranı her dönem için sabit olup büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 olacak. Birden fazla ön ödeme verilebilecek. Böylece şirketlere verilecek Ar-Ge hibe tutarı maliyetin yüzde 85'ini bulabilecek.

Söz konusu alanların her birine ait alt teknolojiler, TÜBİTAK tarafından oluşturulan kurullar tarafından; Ar-Ge yetkinliği, ülke ihtiyacı, stratejik yönelim ve cari açığa etkileri doğrultusunda değerlendirilerek öncelik verilecek.

Enerji, gıda ve otomotiv alanlarında önceliklendirme çalışmaları tamamlandı. Bilgi iletişim teknolojileri ve makine imalat teknolojileri alanlarındaki çalışmalar devam ediyor.

TÜBİTAK TEYDEB tarafından yürütülen 1511 destek programı, çağrı duyurusuna esas teşkil edecek konu başlıklarını belirlemek için danışma kurulları oluşturuluyor.

TÜBİTAK TEYDEB, geçen yıl Türk şirketlerine 278 milyon liralık destek verdi. Bu miktarın 162 milyon lirası KOBİ'lere, 115 milyon lirası büyük ölçekli firmalara aktarıldı. TÜBİTAK, bu yıl destek miktarını daha da artırmayı hedefliyor.

AA

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.