Grafen bazlı malzeme elektronikte indiyum kalay oksit’in yerini alıyor

Yeni geliştirilen grafen bazlı malzeme elektronikte indiyum kalay oksit’in yerini alıyor. Dünyanın elektriği ileten en ince malzemesi, GraphExeter, Exeter Üniversitesi’nde geliştirildi. Yeni malzeme iki grafen katman arasına sandwich şeklinde yerleşmiş ferrik klorür moleküllerinden oluşuyor. Ferrik klorür grafen’in transparanlık, esneklik ve mukavemet özelliklerine zarar vermeden elektriği iletme kabiliyetindeki kısıtları ortadan kaldırıyor. Hafifliği ve mekanik

açıdan esnekliği düşünüldüğünde GraphExeter elektronikte, displaylerde, fotovoltaik cihazlarda kullanılabilir.

 

Grafen düşük iletkenliği nedeniyle optoelektronikte en yaygın kullanılan transparan iletken indiyum kalay oksitin tahtını sallayabilecek gibi gözükmüyordu. Ancak indiyum kalay oksit kaynak kısıtıyaşanan bir malzeme ve 2017 gibi biteceği öngörülüyor. Grafen’in bu geliştirilmiş şekli, indiyum kalay oksit ve optoelektronikte kullanılan karbon esaslı benzeri transparan iletkenlerden daha üstün özellikler sergiliyor. Exeter üniversitesi’nin yaptığı çalışma ile ilgili bulgular Advanced Materials’da yayınlanmış. Burada anlatılanlara göre GraphExeter, interaktif özellikleri olan akıllı ayna ve cam geliştirmede kullanılabilir.

Malzemenin bir diğer özelliği de tipik bir transparan iletkene göre çok daha geniş bir ışık spektrumunda sergilediği transparanlık. Örneğin güneş panellerinde kullanılırsa, GraphExeter, daha uzun bir süre güneş ışığından enerji elde edilmesini sağlayabilir. Bu şekilde solar panel veriminin %30’dan fazla artabileceği iddia ediliyor.

Bir sonraki aşama malzemenin sprey versiyonunu geliştirmek. Böylece çok daha yaygın bir kullanım alanı söz konusu olabilir.

http://www.theengineer.co.uk/graphene-based-material-outperforms-indium-tin-oxide/1012477.article#ixzz1tj0XDBnT ‘dan adapte edilmiştir. 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.