Uçan robotlar üzerindeki üç boyutlu sensörlerle saha incelemesi

Yeni geliştirilen üç boyutlu görüntü sensörleri uçan robotlara yerleştirilerek, birbirine çarpmadan gezinip, saha incelemesi yapabilirler.

Almanya, Fraunhofer Institute Mikroelektronik Devreler ve Sistemler Bölümü tarafından geliştirilen yeni tip 3 boyutlu sensörler kısa ışık titreşimleri kullanarak etrafındaki objeleri inceleyebiliyor ve böylece radar sistemlerden daha detaylı bilgi sağlayabiliyor. Teknoloji, havada

otonom şekilde insansız uçan cihazların üzerine yerleştirilecek şekilde geliştirilmiş. Mesela futbol maçlarını izlemek üzere sahada uçabilirler. 

 

Sensörler üç-boyutlu mesafeleri doğru şekilde ölçebiliyor. Çözünürlükleri, sahada yakın çalışma imkanı söz konusu olduğundan radarlardan çok daha yüksek. Uçan robotların üzerine yerleştirilen bu sensörlerle 15 cm’e 20 cm büyüklüğünde objeler 7.5m mesafeye kadar algılanabiliyor. Mesafe bilgisi saniyede 12 görüntü ile aktarılıyor.

Sensörler cep telefonu kameralarında da kullanılan CMOS devre teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş. Mesafe, sensör tarafından gönderilen ışığın obje üzerinden yansıyıp, geri dönmesi için geçen süre ile ölçülüyor. Güneş ışığı gibi parlak ortam ışığından sistemin etkilenmemesi için sensörün elektronik objektif kapağı yalnızca birkaç nano saniye için açılıyor.

Sensör ayrıca ortam ışığını ölçebilmek için titreşim gönderilmeden hemen önce aldığı görüntü ile diferansiyel ölçümler yapıyor. Üç boyutlu mesafe sensörleri, yine Fraunhofer Institute’un yan şirketi olan TriDiCam tarafından üretilen kameralara yerleştirilmiş.  

http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/flying-robots-could-use-3d-sensors-to-monitor-an-area/1012511.article#ixzz1tvhULxX3 adaptasyondur.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.