Little Bits - Elektroniğe Lego Yaklaşımı

Günümüzde Lego oyuncakların olmadığı ev neredeyse kalmadı. Bildiğiniz tuğla mantığından çıkıp, özellikle çocukların yaratıcılığını geliştirmek üzere neredeyse her eve giren oyuncaktan esinlenerek Little Bits ve Ayah Bdeir, mühendisliği önceden yapılmış elektronik parçalar hazırlamışlar. Bunları basitçe birleştirerek, hiçbir mühendislik eğitimi olmayan kişiler de hayal güçlerini kullanarak istediklerini yapabiliyor.

Parçaların tiplerine göre renkleri ayrılmış, mıknatısla doğru taraftan birbirine

bağlanabiliyor. Hata yapmak, ters bağlamak vs. mümkün değil. Böyle olunca da elektronik devreler, çocukların bile yapabileceği hale geliyor. Örneğin bir interaktif kart yapabiliyorlar. Gerisi ne yapmak istediğinize karar vermek.

 

 http://littlebits.cc/

Ayah Bdeir'in Ted Konuşması için http://www.ted.com/talks/lang/en/ayah_bdeir_building_blocks_that_blink_beep_and_teach.html

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.