İğneden korkanlara müjde!

MIT'de iğnesiz enjeksiyon geliştirildi. Yakın bir gelecekte piyasaya sürülecek. İğne olmaktan korkanlar, her gün insülin kullanmak zorunda olanlar, en fazla da her doktora gidişte "iğne olmayacağım değil mi? " diye soran çocuklar rahat edecekler. MIT - Makina Mühendisliği'nden yapılan açıklamaya göre iğnesiz enjeksiyon, farklı derinliklere deri üzerinden çok ince bir nozül üzerinden, yüksek basınçla, gereken dozda ilaç püskürtebilecek.

Makina Mühendisliği departmanı tarafından geliştirilen enjeksiyon aleti, Lorentz - Force aktüatörü üzerine geliştirilmiş bir mekanizma; küçük ve güçlü bir magnet etrafına sarılmış, ilaç ampulünün içine yerleştirilmiş pistona bağlı tel. Akım uygulandığında manyetik alanla etkileşim içinde pistonu ileri itiyor ve

ilacı yüksek basınç ve hızla, sivrisineğin iğnesi kadar küçük olan ampulün nozülünden enjekte ediyor. 

 

Farklı deri tiplerine göre farklı enjeksiyon yapılması gerekiyor. Bu da uygulanan akımla kontrol edilebiliyor. Örneğin bir bebeğin derisine çok daha düşük akımla ilaç gönderilebiliyor. Farklı akademik çevreler tarafından bu güne kadar yapılan iğnesiz enjeksiyon araştırmaları içinde en başarılısı olarka görülen çalışma, ilaç dozunun kontrolu açısından son derece başarılı bulunurken, iğne ve iğneli enjeksiyonun hasta üzerinde yarattığı pek çok komplikasyonun da ortadan kalkması açısından faydalı görülüyor. 

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.