Maximite

Maximite, bildiğimiz BASIC programlamanın tüm özelliklerini kullanabileceğiniz, 128 K hafızası olan, küçük ve çok yönlü kullanılabilecek bir bilgisayar. Hani şu 1980-90 arasının Commodore, Amstrad benzeri. Üstünden ne sular aktı demeyin, aktı ama bu kadar basit programlama yapan ve küçük bir hard disk boyutunda pratik başka bir şey de yok.

İçinde SD hafıza kartı var. Standart VGA

monitörü ve PC ile uyumlu klavye ile çalışıyor. Yani BASIC program yazma ve çalıştırma için ihtiyacınız olan her şey var. Maximite içinde ayrıca birbirinden bağımsız analog giriş, dijital giriş ya da dijital çıkış olarak konfigüre edilebilecek 20 giriş/çıkış var. BASIC programlama ile voltaj, frekans ölçebilir; switch kontrol edebilir; belli durumlarda röle aç, kapa gibi komutlar tanımlayabilirsiniz.

 

Maximite, Silikon Chip Magazin’in Mart, Nisan ve Mayıs 2011 sayılarında ilk olarak tanıtılmıştı. Maximite’ın bir de daha küçük versiyonu var, mini Maximite ki bu da aynı magazinin Karım 2011 sayısında tanıtılmıştı. Makalelerin orjinaline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Maximite’ın web sitesi http://mmbasic.com. Bu siteden BASIC’in DOS, Windows XP/Vista/7 versiyonlarını da indirebilirsiniz.

Tasarım ve firmware Basic yorumlayıcısı da dahil olmak üzere ücretiz olarak indirilebilir. Tüm bunlar 8.55 $’lık tek bir chip’le çalıştırılıyor.

Maximite'ı Geoff geliştirmiş. GNU - General Public License Open Source olarak geliştirilen Maximite'ın detayları http://geoffg.net/maximite.html adresinde paylaşılmış. ancak sonrasında hiç isim vermeden ve open source lisansı altında olmaksızın ürünü ticarileştirenler var. Geoff, bu konuyla ilgili şikayetlerini de  dile getirmiş http://geoffg.net/OpenSource.html. Open Source lisansla yapılanların emeğe saygı çerçevesinde gerekli referansları içeriyor olması lazım.

Pek çok alanda pratik şekilde kullanabileceğiniz Maximite'ı şimdi kim yapacak derseniz de yapan var. Yakında Türkiye’de. Bizi izlemeye devam edin, 1-2 aya kadar nereden temin edebileceğinizin duyurusunu yaparız. Elbette Geoff'a gerekli referanslar verilmiş ve işbirliği içerisinde.     Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.