Avrupa ve Amerika'dan gösterişli hizalama: Güneşe Uydu gönderiliyor.

Güneşe daha da yaklaşmak bilim adamlarının güneşin dünya üzerindeki etkilerini anlamalarına yardımcı olacak. 

İçinde bulunduğumuz sistemin ortasındaki eriyen devasa hidrojen topu, dünyadaki yaşamın kaynağı. Çekim gücü, dünyayı, diğer gezegenleri, asteroidleri, hatta toz parçacıklarını yörüngelerinde tutuyor. Yüklü parçacıkları sürekli etrafına,milyonlarca mil öteye saçıyor. Artık fıkralara bile yansıyan

güneşe yaklaşmanın tehlikeleri bilim adamlarını korkutmuyor. Güneşle ilgili araştırmalar gündemde olan bir konu ve hem Avrupa’dan hem de Amerika’dan bilim adamları güneşe daha fazla yakınlaşarak araştırma yapma, güneşin çevresine ve dünyaya etkisini daha iyi anlama hevesindeler. 

 

Manyetik alanı daha iyi anllamak güneş fırtınalarının uzayda hareketini anlamak için şart.

Ilk olarak 2017’de Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) güneş uydusu devreye alınacak. Ingiltere’de EADS Astrium’da üretilen uydu, Merkür’ün yörüngesinden geçerek güneşe 26 milyon mil (güneş’le dünya arasındaki mesafenin dörtte üçü) kadar yaklaşacak. Yörüngesine ulaştığında iki set ölçümü dünyaya gönderemeye başlayacak: bunlardan birinci set etrafındaki şartlarla ve manyetik alanla ilgili; etrafa saçılan parçalar ve radyasyon verilerini gönderecek. Ikinci set ise güneş diskine doğrudan teleskopla bakılarak elde edilen veriler olacak ve güneşin yüzeyinde ve içinde gerçekleşenlerle uzay üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalışılacak.

Ikinci uydu ise NASA’nın uydusu olacak ve 3.7 milyon mil kadar yaklaşarak, güneş fırtınlarında kopan parçacıkları örnekleyecek ve manyetik alanı daha da yakından inceleyecek. 

http://www.theengineer.co.uk/sectors/aerospace/in-depth/stellar-line-up-the-solar-orbiter-mission/1012852.article

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.