Yer altında Karbondioksit saklamak küçük depremlere yol açabilir

Stanford Universitesi'nden bir grup araştırmacıya göre yer altında saklanan karbondioksit, ufak çaplı depremlere yol açabilir. Sera gazı emisyonunu azaltmanın bir yolu olarak görülen karbon yakalayıp, yer altında tanklarda saklamak, aynı yüksek miktarda atık suyun yer altına verilmesi gibi tehlikeli olabilir.

Journal Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayınlanan makaleye göre bu sebeple ortaya çıkan depremler, çok yıkıcı ve hasarlı depremler olmasa da çok uzun süre ve yüksek miktarda CO2 saklanması halinde sonuçlar farklı olabilir. 

Faylarda yalnızca bir kaç santimetrelik kayma depolanan CO2'nin yüzeye çıkmasına yeterli. Yer kabuğunda biriken basınç, tektonik katmanlardan gelen sarsıntılara neden olabilir. 

gerek Amerika, gerekse dünyada çevre ile ilgili konularda alınması düşünülen önlemlerden biri olan yer altında karbon depolama işi için henüz erken ve riskli deniyor kısacası. Hem çok pahalı hem de riskli. 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/underground-co2-storage-could-cause-small-quakes/1012949.article#ixzz1yNM2gryZ

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.