2012 bizde "Kömür Yılı" ilan edildi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve istihdamı arttırmak için 2012'yi kömür yılı ilan ettiklerini söyledi. Kilci, Türkiye'nin kömür potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, bakanlık olarak bu sene kömür işletimi ve termik santral kurulumu üzerine yoğun şekilde çalışacaklarını açıkladı. 

"Çevresel şanssızlıklar" ve "kömür yakılması konusunda dayatılan konular"dan da bahseden Kilci, "çevreye duyarlıyız ama bu kömürü yakmanın bir yolu olmalı" diye ekledi. Bu kömürü yakmanın yolu olmalı derken, dünya fosil yakıtlar ve bunların kullanımı sonucunda ortaya çıkan sera gazını azaltmak üzerine çalışmalar yaparken, bizde neler yapılıyor? Hani "bir yolunu" bulmak üzere..

Güney Kore ve Çin'in en önemli şirketlerinin Afşin Elbistan ve

Konya-Karapınar sahası için çalıştığını kaydeden Kilci, Türkiye Kömür İşletmeleri'nin elinde bulunan sahalar için de ihaleler açıldığını hatırlatıp, Afşin Elbistan ve diğer yeni sahalar için  yatırım modelinin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanabileceğini ve belki Temmuz-Ağustos aylarında ilan aşamasına geleceğini kaydetti.

 

Alıntı: Enerji ve Çevre Dünyası

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.