PlanetSolar'ın dünya turu

Solar Panellerin elektrik üretme kapasitesinin hızla artması ile ulaşımda kullanılması gündeme gelmişti. İsviçre'nin PlanetSolar isimli katamaranı güneş enerjisi ile 2010 yılının Eylül ayında başaladığı dünya turunu tamamladı.  

Almanya'nın Kiel kentindeki Knierim Yachtbau tersanlerinde 14 ayda inşa edilen 35m uzunluğunda ve 23m genişliğindeki 4 kişilik mürettabata sahip PlanetSolar'ın fotovoltaik panellerinin alanı 537m2. Bu panellerin verimliliği %18.8. Katamaran 40 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve 95 t ağırlığında.  Geminin tasarımcısı Yeni

Zelenda'lı Craig Loomes bir kaç ay içinde tasarımı tamamlamış ve ideal boyutları belirlemiş. Sonrasında mühendisler enerji toplama, stoklama, aerodinamik yapı, tahrik sistemi ve malzeme seçimi konusunda optimizasyon çalışmalarını tamamlamışlar. Hafif karbondan yapılmış elektrik motoru ile çalışan gemi son derece dayanıklı.   

 

Bu panellerle iyi havada saatte 500-600 KW elektrik üretilebiliyor. Bu üretim bataryaların tam dolmasını sağlıyor ve bu sayede gemi 300 km yol katedebiliyor. Katamaran'daki her türlü ekipman için enerji güneşten elde ediliyor.  

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.