Oksijen parçacıkları enjekte edilerek nefes alma kesilse bile insanlar hayatta tutulabilir.

Akut akciğer problemlerinde ya da nefes yollarında bir tıkanma olduğunda hastaların kanlarına oksijen enjekte

etmek, organlarında bir tahribat olmaksızın acil durum tedavilerine geçmek üzere zaman kazandırabilir. Boston Çocuk Hastahanesi'nde bir grup araştırmacı geliştirdikleri yöntemle tavşanlar üzerinde oksijen mikro parçacıklarını kana enjekte ederek, nefes almaları kesildikten sonra 15 dk kadar tavşanları normal nefes alırken olduğu gibi hayatta kalmalarını sağlamışlar. 

 

Mikro parçacıklar küçük oksijen cebini saran tek katmanlı lipidlerden oluşuyor ve bir çözelti içinde enjekte ediliyor.

Araştırmacılar Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan makalelerinde bu mikro parçacıkların enjeksiyonuyla saniyeler içinde kandaki oksijen seviyesinin normal değerlerine geldiğini belirtiyorlar.  Araştırmacılar ayrıca nefes borusu tamamıyla tıkandığında tavşanların tek bir nefes bile almadan 15 dk hayatta tutulduğunu ve bu sürede hiçbir kalp durması ya da herhangi bir organda tahribat oluşmadığını da ifade ediyorlar. 

Mikro parçacık çözeltisi özellikle ambulanslarda kolayca taşınabilir ve acil durumlarda yeterli tedavi şartları sağlanıncaya kadar hastanın durumunu stabilize edebilir. 

Boston Çocuk Hastahanesi, Kardiyoloji bölümünden John Kheir'e göre bu yöntem kritik bir kaç dakika içinde nefes almanın yerini tutabilecek kısa soluklu bir çözüm. Tavşanlarda 15 dk süreli kullanılan yöntem, kütlesi daha yüksek olan insan vücüdünda daha yüksek dozla 30 dk'ya kadar çıkarılabilir. Ancak oksijenin fazla yüklemesi de farklı komplikasyonlara yol açacağından dikkatli kullanılması gerekmektedir.  

Popular Mechanics'de detaylı verilen deneyin uygulanabilir bir tedavi olarak kullanılabilmesi için daha pek çok testten geçmesi gerekiyor. Aşağıdaki şekil oksijen gazının paketlenmesinde kullanılan mikroparçacık yapısını gösteriyor. Mikro parçacıklar yeterince oksijen içermeyen kan sıvısı ile temas edince, içindeki oksijen açığa çıkıyor ve milisaniyeler içinde hücreye tutunuyor. Lipid kabuksa kırılarak vücüt içinde metabolize ediliyor.  

injected oxygen microparticle schematic

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.