Prob-bileme yöntemi ile mikroskop görüntülerinde gelişme

Illinois Üniversitesi, elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Joseph Lyding önderliğinde bir grup yeni bir mikroskop probu bileme yöntemi geliştirdi. Yöntem Journal of Nature Communications’da basıldı.

Tarayıcı mikroskopar çok küçük yapıların görüntülerini atomik ölçekte ve yüksek çözünürlükte verirler. Probun ucu numunenin yüzeyini sıyırarak mekanik, elektrik ve kimyasal özelliklerini belirler.

Bu tip mikroskoplar, nano teknolojiden

hücre biyolojisine kadar farklı alanlarda yapılar üzerine çalışan araştırmacılar tarafından yaygınlıkla kullanılır. Üniversiteye göre de laboratuvarlar bu tip önemli araçlar için yüz binlerce dolar harcama yapabilir. Ancak elde edilen verinin kalitesi mikroskobun ucunun kalitesine bağlıdır ve bu uçlar kullanım esnasında kolaylıkla zarar görebilir, aşınabilir ve hassasiyetini kaybedebilir. Dolayısıyla ucun değişmesi gerekir.  Uçların şekillendirilmesi için de araştırmacılar iyon ateşini kullanırlar. Iyonlar uca çarptıkça malzeme çözülür ve uç yontulmuş olur.

 

Lyding de laboratuarda bu işlemi uygularken uca voltaj uygulayarak gelen iyonların yönünü değiştirmeyi denemiş. Sivri bir objeye voltaj uygulandığında uç küçüldükçe elektrik alan güçlenir ve en sivri noktaya yaklaşan iyonlardaki yön değiştirme de en fazla olur. Böylece de sivri uç etrafındaki malzeme kaldırılır, tam uçtaki değil ve sivrilme artar. Sivri nokta muhafaza edilirken etrafını temizlenmiş  olur. Lyding ve yüksek lisans öğrencisi Scott Schmucker, pahalı olmayan bir iyon tabancası alarak fikri test etmişler. STM uçları 100 nm’dan 1nm’ye kadar sivriltilebilmiş. Bu da fazlasıyla yüksek bir çözünürlük demek.

Lyding ve Schmucker sonrasında, ekipleriyle silikon yarı iletkenler için halfnium diborit kaplama  geliştiren Illinois Universitesi Kimya profesörü Gregory Girolami ve malzeme bilimi ve mühendislik profesörü John Abelson ile işbirliği yapmışlar. Geliştirilen metalik kaplamalar STM uçlarının yapıldığı malzemeden 10 kez daha sert olduğu için uçlara bu kaplama uygulanmış. Böylece elde edilen uçların çok daha dayanıklı hale geldiği görülmüş.

Sivri, sert ve metalik iletkenliğe sahip uç yapan başka bir yer olmadığı için ürüne olan talebin yüksek olacağı düşünülüyor ve ticarileştirme sürecine başlanmış. Bunun için patent alınmış ve imalat için Tiptek adında bir şirket kurulmuş.  STM uçların yanı sıra AFM uçlara da uygulanmak üzere tekniklerini geliştirmeye ve harman – işlemi ile yüksek adetlere ulaşmayı hedefliyorlar. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/probe-sharpening-method-set-to-improve-microscope-imaging/1013091.article#ixzz209nM5AXn

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.