14 yaşında çocuk, yağmurdan elektrik üretti!

piezoelectric1Hepiniz yağmurun sesini dinlemişsinizdir de yağmurdan elektrik üretmek kaç kişinin aklına geldi. Kanada'da 14 yaşında bir çocuğun gelmiş. Raymond Wang bir gece yağmurun sesine uyanınca, bu kadar ses çıkardığına göre bundan elektrik üretebilirim diye düşünmüş. Tam da yeni piezoelektrik malzemeler üzerine de bir kaç makale okumuş (14 yaşındaki çocuklar için pek de popüler bir konu değil

ama ilgilenen oluyor işte). Oturup piezoelektrik malzemeleri karşılaştırmış: polimerler, seramikler, en popüler olanları. Hassas bir malzeme aramış ki yağmur ve rüzgar enerjisini elektriğe çevirebilsin. sonuçta polyvinylidene fluorid yani PVDF'de karar kılmış.

Bir A4 sayfa büyüklüğünde satın almış ve model bir evin üzerinde kurduğu devreye bağlamış. Böylece de yağmurun mekanik enerjisini elektriğe çevirmiş ve bir kapasitör içine saklamış. Sistemin ucuna bir led lamba bağlamış ve uzun süre yandığını izlemiş. Kurduğu sisteme "weather harvester" adını vermiş. Değişen hızlarda rüzgar, yağmur, kar gibi hava şartlarında elektrik üretebiliyor. Simdi projesini daha verimli bir hale getirmeye çalışıyor. Bir kağıt parçası büyüklüğünde malzeme değil daha fazla malzeme ile (çatının büyüklüğü düşünülürse). Bunun için de Google Science Fair yarışmasına girmiş. Bölge finaline de kalmış. Nerden aklına geldi sorusuna verdiği cevap da ilginç: "Ben üçüncü sınıftayken 7. sınıftan birinin bu yyarışmaya girdiğini duymuştum ve ben de girmeyi o zaman planlamıştım." Google Science Fair yarışmasına girmek için yaşınızın 13-18 olması gerekli.

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.