Hızlı hareket eden nesnelerin gerçek zamanlı görüntülenmesi için HD video kamera

Japon mühendisler, çok yüksek hızlarda hareket eden nesnelerin gerçek zamanlı takibi için yüksek çözünürlüklü kamera geliştirdiler. 

Takip, kamerayı hareket ettirerek değil de dinamik aynalarla yapıldığı için bir kaç milisaniye bazında doğru görüntü alınabiliyor. Sistem iki adet galvonometre ayna ile kameranın pan-tilt açılarını kontrol ediyor ve görüntüsü alınacak seyir halindeki obje  

bu şekilde sürekli odakta tutulabiliyor. Hem pan hem de tilt için kontrol edilebilen maksimum açı. Kamera odağını 40º çevirmek yalnızca 3.5msn alıyor. 

Ekip, teknolojinin demosunu bir masa tenisi maçında yapmış. Yüksek çözünürlükte 500 fps’de görüntü akydı alınmış. Sistem, benzer spor maçlarının yanı sıra mühendisler için hareket halindeki yüksek hızlı uçak ve arabaların izlenmesinde de kullanılabilecek. 

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/electronics/news/hd-video-camera-tracks-rapidly-moving-objects-in-real-time/1013254.article#ixzz21dM8gCz7

 

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.