Vardiyalı batarya sistemi

vardiya bataryaİskoçya’da yeni kurulan bir şirket, CHEEVC,  geliştirdiği batarya yönetim sistemiyle batarya hücrelerini vardiyalı olarak çalıştırıyor ve batarya ömrünü uzatmayı sağlıyor. 

Yazılım ve donanım çözümü herhangi bir batarya tipinde çalışabilir ama ilk uygulama e-bike ve scooterların üzerindeki küçük  lityum-iyon bataryalar üzerinde yapılacak. 

Bir bataryanın şarj ve deşarj sayısı içindeki aktif kimyasalların transformasyon hızına bağlı. Yüksek akım uygulaması, aktif kimyasalların transformasyonunun tam sağlanamamasına ve bataryanın etkin şarj kapasitesinin düşmesine yol açar. Aynı zamanda transformasyon akımla uyumlu olmayınca istenmeyen geri dönüştürülemez kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesine neden olur. Bu da bazı aktif kimyasalların tükenmesi vebataryanın kapasitesinin düşmesi, erken yaşlanması demektir. 

 

Şarj ve deşarj esnasında vardiyalarla gelen dinlenme süresi ise, kimyasal transformasyon için daha fazla zaman ve reaksiyonun daha dengeli gerçekleşmesini sağlıyor.  

CHEEVC’nin başkanı Barrie Lawson’ın söylediğine göre bataryaları dinlendirmenin ömrü üzerinde faydaı olacağı bir süredir biliniyordu ancak, batarya hücreleri bazında bu işlem kimsenin aklına gelmemişti. Bu şekilde bataryadan sağlanan güç kesilmeden, kimyasal reaksiyonun tam olarak gerçekleşmesi için gerekli süre sağlanabiliyor. 

CHEEVC’nin sitemi, “dönüşümlü dinlenme” olarak tabir ediliyor ve periyodik olarak her bir batarya hücresine şarj ve deşarj esnasında dinlenme olanağı sağlıyor. İki veya daha fazla sayıda alan etkili transistörle (FET) kontrol eden dönüşüm matrisi üzerinden bir yazılımla her bir hücre sıra ile bypas ediliyor. 

Önemli olan tüm batarya hücrelerinin aynı anda yaşlanmasını sağlamak. Şu an kullanılan bataryalarda, batarya yaşı, en düşük performanslı hücrenin fonksiyonuna bağlı. Lawson’ın iddiasına göre bu yöntemle batarya ömrü toplamda %30 kadar (hücre kimyasına ve yapısına bağlı olarak) uzatılabiliyor. Sağladığı bir diğer fayda ise dayanıklılık. Bir hücrenin arızalanması durumunda , bu hücre zincirden çıkarılıyor ve dinlenmekte olan hücre ile değiştiriliyor. Bu şekilde batarya çalışmaya devam ediyor ve çıkış gücü etkilenmiyor.  

 

Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/sectors/energy-and-environment/news/start-up-develops-shift-based-battery-management-system/1013314.article#ixzz21qQP3MWl

Share
Powered by Bullraider.com
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Makinaların genelde söyleyecekleri çok şey vardır ama gerekli ses ve görüntü ekipmanları ile donatılmamıştır. Telemetrik sistemleri kullanarak onları dinleyebilir, ölçülebilir her şey hakkında bilgi alabilirsiniz.

Telemetri deyince tam neyi kastediyoruz?  Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır. Değişen frekansları ile radyo yayınlarının yanı sıra kablosuz cihazlarda, telefon, televizyon, radar, navigasyon ve telemetrik sistemlerde kullanılmıştır.

Radyo dalgalarında frekans belirleyici özelliktir. Kısa dalgaların

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir. Detaylar için www.turaconsulting.com 

Uzaktan Tank İzleme Sistemleri

Her geçen gün firmaların LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) depolama tanklarını İzleme taleplerinde artış olmaktadır. Bu tankların çoğu ya erişimi uzak bir yerde ya da şehir dışında bulunmaktadır. Bazı yerlerde ise bulunan tank sayısı birden fazla olabilmektedir.

Telemetri modülleri, Devamını oku...

   
Real-time visitors monitor and live stats
© MUHENDIX.Com 2012, Tum hakları saklıdır.